Nezināmais Ludvigs Knospiņš. Latvietis, kas karo un glezno

- 19.Oktobris, 2022
Valmierietis
Laikrakstā

Latvijas Republikas pirmās neatkarības laikā zināmu popularitāti bija ieguvis mākslinieks Ludvigs Knospiņš, kura naivi romantisko un apbrīnojami skaisto gleznu izteiksmība balstīta statiskās tradicionāla reālisma formās. Liela daļa Ludviga Knospiņa dzīves un mākslas perioda aizritēja Daugavpilī, bet paveikto nozīmīgu dara arī ar Valmieru un tās apkārtni saistītie dzīves un mākslas notikumi. Iztiekot bez plašākiem skaidrojumiem, viņš dažādos laikos vienmēr minēts kā viens no Teodora Ūdera skolniekiem. 

Ludvigs Knospiņš darbojies arī kā žurnālists un strādājis par dekoratoru Valmieras teātrī. Tomēr vairāku meklējumu gados es joprojām neesmu ieguvis izsmeļošas atbildes jautājumiem par Ludviga Knospiņa dzīvi un mākslu, jo viņa  dzīve ir saistīta ar vairākām faktu neskaidrībām. Ir izdevies atrast vien dažas gleznas un zīmējumus. Varbūt kādam lasītājiem ir vēl man nezināma informācija?

Mākslinieks sevi ir apliecinājis kā sīksts un drosmīgs cilvēks, kurš vienmēr cīnījās par savu zemi. Šodien publiski pieejamā informācija par viņa gaitām un dažādi izteikumi liecina par neviennozīmīgu personību. Ludviga Knospiņa dzīves gaita iekļauj neticamas patiesi elpu aizraujošas notikumu laika cilpas, kuras visticamāk joprojām slēpj arī pārsteidzošus atklājumus. Šķiet, ka viņš pats sevi domājis un jutis kā gleznotāju, tomēr dažādi apstākļi atstāja iespaidu uz neviendabīgo un saraustīto ceļu mākslā. Ludviga Knospiņa dzīvē atspoguļojas viss tā laika traģiskums.

Iespējama Ludviga Knospiņa glezna. 1930. gadi.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru