Neatbilstošas atkritumu urnas – augsne atkritumu piesārņojumam

- 9.Jūlijs, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Līdzīgi kā iepriekšējo reizi, atkal vēlos akcentēt problēmu, kas skar Valmieras pilsētvidi. Šoreiz fokusu  vēršu uz atkritumu piesārņojumu un to atrašanos ne tur, kur tiem jābūt. Pēdējo mēnešu laikā šī problēma īpaši aktualizējusies, jo pandēmijas iespaidā radušies vairāk atkritumu. Tas skaidrojams ar to, ka ēdiens tika izsniegts līdzņemšanai vienreizējos trauciņos vai papīra maisos.  Iespēja ēst terasēs uz vietas atgriezta tikai nesen, un tāpat ne visi to izmanto arī tagad.

Regulāri dodoties maršrutā pār Dzelzs tiltu un taku, kas no tilta turpinās abos virzienos, ir nācies daudz redzēt atkritumu pilnus grāvjus, visur izmētātus papīrus. Tas  licis aizdomāties par atkritumu problēmu un kā to novērst. Bet vispirms – kā tie atkritumi rodas un nonāk dabā? Protams, joprojām mūsu starpā diemžēl ir bezatbildīgi cilvēki, kuriem vide nerūp, un viņi atļaujas savus atkritumus nomest, kur pagadās. Bet ar citiem piesārņotājiem – putniem – cīnīties ir sarežģītāk.

Varētu šķist, ka ar putniem nav lielu problēmu – Valmierā ir uzstādītas atkritumu kastes ar nestandarta vāku. Nevis vienkārši atvērtu augšējo daļu, kā putniem tikt miskastē būtu viegli, bet nedaudz šo iespēju viņiem apgrūtinot (foto redzams dizains). Taisnība, ka tas zināmā mērā samazina iespēju putniem atkritumus izvilkt no urnas, bet ne visas miskastes tiek apsekotas tik regulāri, lai varētu tās iztukšot, kad nepieciešams. Tad tās patukšo putni barības meklējumos – izvelkot atkritumus un tos vēl sadīrājot, radot vēl lielāku nekārtību. Un viņi atgriežas tajās vietās, kur ir iespēja ko atrast vai vismaz meklēt. Tāpēc svarīgi būtu liegt iespēju putniem rakties pa miskastēm vispār. Turklāt  atkritumu kastēm, kas ir šobrīd, vāku iespējams viegli noņemt. Ir arī miskastes kā parastas urnas, bez jebkāda vāka. Putniem ļoti vienkārši tur tikt klāt.

Artūrs Oļševskis


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru