Naudas vērtība bērna acīm

- 21.Aprīlis, 2020
Viedokļi
Laikrakstā

Man pašai bērnu nav, un tā jau saka, ka tie, kuriem bērnu nav, vislabāk zina, kā viņus audzināt. Bet šoreiz ne par to. Bija situācija veikalā pie manas mājas, kad pēc darba biju iegājusi nopirkt nedēļai vajadzīgos produktus. Aiz manis rindā stāvēja puisītis, kas iet varbūt pirmajā vai otrajā klasē, un uz slīdošās lentes viņš bija uzlicis kādu rotaļlietu. Nopērku savus produktus un lieku tos maisiņā, kad dzirdu, ka pārdevēja puisītim prasa – gribi pārbaudīt cenu? Par šo mantu viņam bija jāmaksā 10 eiro ar centiem. Viņš pārdevējai sniedz 2 eiro monētu, par kuru, saprotams, kārotā manta nesanāk. Tā viņš, paņēmis mantu, dodas atpakaļ pie plaukta. Nezinu, kas notika tālāk un ko viņš nopirka, bet, pirms iegāju savā kāpņu telpā, atskatījos uz veikala pusi, kur puisēns jau stāvēja blakus pieaugušajiem.

Tas man lika aizdomāties, vai vecāki (vecvecāki/ audžuvecāki/ aizbildņi), ar ko viņš dzīvo kopā, ir izskaidrojuši puisēnam naudas vērtību. Kad es biju mazāka, man arī likās, ka par mammas iedotajiem sudrabainajiem 50 santīmiem sanāk teju viss veikals. Tad mamma kopā ar mani nāca un skatījās, ko es vēlos, un skaitīja ar mani kopā, vai sanāk kārotais. Viņa izskaidroja, kas man par tiem 50 santīmiem sanāk, un turpmāk man nebija nekādu problēmu, jo sapratu, cik daudz es par šo summu varu nopirkt. Un tajā laikā man tie 50 santīmi likās LIELA nauda. Iedomājos, ka varbūt tāpat jūtas arī puisēns. Ja nav iepriekš bijusi necik liela pieredze ar naudu, arī ir grūti saprast, kas par tiem 2 eiro sanāk.

Es teiktu, ka skolā to īsti nevar iemācīt. Tur viņi skaita iedomu naudu iedomu veikalā. Bet realitātē, kad tev šī naudiņa ir, tas, ko esi mācījies skolā, nedaudz piemirstas. Tad noder mācīšanās kopā ar vecākiem, kad viņi stāsta, rāda, skaidro, bet ne bļauj. Bļaujot bērns var tikt iebaidīts un var zaudēt vēlmi iemācīties šīs prasmes. Ir jāparāda summa, kas viņam ir, un jānorāda uz cenām. Tikai tā var iemācīties, kā vislabāk iztērēt to naudu, kuru viņam kāds ir iedevis vai pats iekrājis. 

Šī noteikti nav nekāda mācīšana un norādīšana, ka ir jāaudzina bērni, bet gribu teikt, ka reizēm tik vien vajag, lai vecāki nedaudz piepalīdz saprast, lai tas būtu kā stabils pamats turpmākajai dzīvei. Esmu priecīga, ka manai mammai ir bijusi pacietība to izskaidrot, un ceru, ka tādu vecāku, kas to dara, ir vairāk. Jā, it kā palaižot bērnu vienu pašu uz veikalu, māca patstāvību, bet, ja tam bērnam nav saprašanas par naudas vērtību, tad es  īsti neredzu jēgu to darīt. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru