Mīlestības starojums

- 29.Aprīlis, 2020
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Laika pulkstenis aprīlī noskaitījis Rencēnu skolas bijušās skolotājas Lidijas Ķibermanes lielo darbu, labo nodomu un gūto sasniegumu 90 gadus. Viņas viedais gājums sācies Sinoles pagasta Mālmuižā, «Lejasbaranos» jaunsaimnieku Asmaņu ģimenē kopā ar māsu. Izglītības ceļi veduši Mālmuižas pamatskolā un Gaujienas vidusskolā, tad Fizkultūras institūtā viegl­atlētikas specialitātē. Turpmākie 32 gadi veltīti vienīgai skolai Rencēnos (1953 — 1985), gan vidusskolas, gan pamatskolas audzēkņiem.

Sportiskā un centīgā jauniete bija iedalīta Latvijas Lauku jaunatnes spartakiādes sacensību komandā 1953. gadā, piedaloties 800 m skrējienā Ļvovā (Ukraina). Tur Lidija ieguva trešo vietu. Vairākkārt viņa labojusi personīgos rekordus, taču iesaistīties lielajā sportā nav bijis iespējams, jo vajadzējis vadīt fizkultūras stundas skolā, un tad bijis jāizvēlas, kam sevi veltīt.

L. Asmane bija pirmā, kura sarunāja kolhoza «Zelta druva» traktoristu, lai pie skolas izveido vienkāršu skrejceļu zālienā fizkultūras stundām, bet 2018. gada 7. septembrī viņa pārgrieza simbolisko lenti, atklājot to pašu, bet no jauna izveidoto, moderno skolas sporta laukumu. Te, Rencēnos, gan skandētas dziesmas, gan dejotas tautiskās dejas, tās arī mācītas skolēniem.

Skolotājai visi skolēni bijuši mīļi, bet īpašu uzmanību izpelnījušies vidusskolas laika 7. izlaiduma absolventi, tāpēc arī viņi pie savas audzinātājas ciemojušies katru gadu viņai nozīmīgās dienās, izņemot šo reizi – attālināti.

Daudzu Rencēnu skolas jauno sportistu izaugsmē pamatakmeni likusi skolotāja L. Ķibermane, kaut treniņu vieta bija vienīgā skolas zāle un vecais sporta laukums. Viņas laikā pie mums ziemas bija baltas un pietiekami saltas, tāpēc skolotājas prasībām atsaucās skolas vadība, katru gadu papildinot sporta inventāru un nodrošinot ar slēpēm vienlaikus visus skolēnus. Katrai klasei iekštelpā tika sarūpēti vienādi sporta tērpi, un šodien skolas muzejā lieti noder plaukti, kuros toreiz skolotāja glabāja sporta inventāru. 

Ar lepnumu skolotāja atceras tos, kuru sportiskie sasniegumi nesuši Rencēnu vārdu Latvijā un pasaulē: Jānis Karlivāns, Jānis Skrastiņš, Juris Dalbiņš, Vita Oliņa, Jānis Gustsons, mazdēli Jānis un Oskars. Katram Oskara izbraucienam bobsleja sacensībās vecmāmiņa televīzijas ekrānos sekojusi ar sirdi un cerībām.

Skumjos brīžos skolotāja bijusi stipra, tiekot pāri bēdām. Pirms 30 gadiem mūžībā tika aizvadīts vīrs Kārlis, bet Lidija kopā ar savējiem turpināja virzīt mājas soli, sēt, stādīt, ravēt, post apkārtni ar daudzām krāšņām puķēm. Viņa sportiskās aktivitātes kopa ar nūjošanu vēl pirms pāris gadiem. 2019. gadā L. Ķibermane piedalījās Baltijas ceļa 30. gadadienā Rencēnos uz Valmieras – Rūjienas šosejas, atceroties, ka pirmoreiz viņa izgāja šajā ceļa posmā ar Latvijas sarkanbaltsarkano karogu, ko bija mājās rūpīgi noglabājusi.

Šobrīd Ķibermaņu ģimenē divi dēli – Andris un Uldis, 6 mazbērni un 6 mazmazbērni. Viņi savai mammai, vecmāmiņai un vecvecmāmiņai kopā ar savām ģimenēm saka neaprakstāmi siltu un mīļu paldies par ģimenisko saišu kopšanu, par rūpju izpausmi ne tikai par savējiem vien, bet arī svešajiem, kas ir izsakāms ar nesavtīgu dāsnumu. Savulaik skolotājas veikums fizkultūras stundās un audzināšanas darbā tika novērtēts ar nosaukumu «Teicamnieks tautas izglītības darbā».

L. Ķibermanes gadi kā gājputni aizlidojuši projām, bet sirdī tas pats mīļums un gaišais smaids acīs. Skolotājas dzīves mozaīkā sakrāts tik daudz, ka visu pateikt nemaz nav iespējams. Joprojām viņa no saviem mīļajiem saņem atbalstu, dod viņiem padomus, interesējas par notiekošo, sazinās telefonā, ir interesanta un zinoša sarunu biedrene skolas muzejam svarīgos jautājumos. Tas no Ķibermaņu pagalma atrodas dažu metru trajektorijā, un skolotāja vēro notiekošo, kur nesen vēl piedalījās pasākumos. Te glabājas skolotājas dzīves gājuma apraksts un foto Rencēnu skolai izcilo personību galerijā.

LABAIS PALIEK. Lidija Ķibermane kādā no Skolotāju dienām Rencēnu pamatskolā. 


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru