Maternitātes atvaļinājums – vismaz 20 nedēļas

- 21.Oktobris, 2010
Pilsētās un novados
Portālā

20. oktobrī Eiropas Parlamenta balsojumā deputāti lēma, ka ES dalībvalstu jaunajām māmiņām pienāksies 20 nedēļas ilgs pilnībā apmaksāts maternitātes atvaļinājums līdzšinējo 14 nedēļu vietā. Turklāt tiesības uz divu nedēļu ilgu apmaksātu paternitātes atvaļinājumu būs arī tēviem.

Dalībvalstis var ieviest jaunos noteikumus vai atstāt spēkā konkrētajā valstī jau esošos noteikumus, ja tie ir strādājošajiem labvēlīgāki. "Maternitātes atvaļinājums nedrīkst kļūt par slogu sociālajai sistēmai, tas ir ieguldījums nākotnē," Parlamenta debatēs noradīja Edite Estrela (Portugāle/SD).

Lēmumu pagarināt pilnībā apmaksāto maternitātes atvaļinājumu atbalstīja 390 deputāti, 192 balsoja pret, bet 59 atturējās. Tādējādi EP apstiprinātais laiks pārsniedz Eiropas Komisijas ierosinātās 18 nedēļas.

Eiropas Komisija 2008. gadā ierosināja pārskatīt pašreizējos tiesību aktus (Direktīvu 92/85, kas grozītu pašreizējos noteikumus par strādājošu grūtnieču veselību un darba drošību), lai veicinātu darba un ģimenes dzīves līdzsvaru.  Deputāti atbalstīja Eiropas Komisijas priekšlikumu, kas paredzēja, ka vismaz 6 nedēļām no maternitātes atvaļinājuma jāseko bērna piedzimšanai.

EP Nodarbinātības komiteja prasīja, ka nodarbinātajām māmiņām atvaļinājuma laikā jāmaksā pilna alga (100% no pēdējās mēnešalgas). EK savukārt piedāvāja, ka pilna mēnešalga kalpotu kā pamatprincips, taču neieteica to noteikt kā obligātu prasību.

Saskaņā ar Komisijas priekšlikumu atbalsts atvaļinājuma laikā nedrīkstētu būt zemāks par maksājumiem slimības laikā.

Dalībvalstīm tiek prasīts nodrošināt tēviem iespēju izmantot pilnībā apmaksātu paternitātes atvaļinājumu vismaz divas nedēļas maternitātes perioda laikā. (informācija par Latviju http://www.lm.gov.lv/text/96)

Parlaments arī atbalstīja grozījumus, kas paredz aizliegt grūtnieču atlaišanu no darba laikposmā no grūtniecības sākuma līdz sešiem mēnešiem pēc maternitātes atvaļinājuma beigām. Saskaņā ar grozījumiem sievietēm ir tiesības atgriezties iepriekšējā vai līdzvērtīgā darba vietā, proti, ar to pašu samaksu, profesionālo kategoriju un līdzvērtīgiem pienākumiem kā pirms atvaļinājuma.

Deputāti arī atbalstīja grozījumus, kas paredz, ka grūtnieces nedrīkst strādāt nakts stundas un virsstundas pēdējās desmit nedēļās pirms bērna dzimšanas, atlikušajā grūtniecības laikā, ja ir mātei vai vēl nedzimušajam bērnam konstatētas veselības problēmas, kā arī visu bērna zīdīšanas laiku.

Komentāri
Pievienot komentāru