LLKC — starptautiskā piena pētniecības tīklā

- 21.Augusts, 2018
Ekonomika
Laikrakstā

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs (LLKC) kā partneris ir iestājies starptautiskā piena pētniecības tīklā IFCN (www.ifcndairy.org); dalība tajā nodrošina iespēju LLKC piekļūt citu valstu saimniecību datiem, ļaujot labāk novērtēt Latvijas piena saimniecību efektivitāti un konkurētspēju Eiropas un pasaules līmenī.

IFCN ir 1999. gadā dibināts starptautisks, neatkarīgs un politiski neitrāls piena pētniecības tīkls, kas pēta piena ražošanu, piena cenas un veic piensaimniecību analīzi un salīdzināšanu starp valstīm. Katru gadu IFCN partneri – vairāk nekā 90 dažādu organizāciju no pasaules valstīm – vāc detalizētu informāciju no savu valstu piensaimniecībām, kas pēc tam, ievērojot konfidencialitātes nosacījumus, tiek iesniegta IFCN. Tālāk IFCN piena lopkopības ekonomistu komanda analizē un salīdzina  saimniecību datus (159 saimniecības no 53 valstīm). Analizējot piena piegādes ķēdes 115 valstīs, IFCN veiktās piena sektora analīzes aptver vairāk nekā 98% no pasaules piena ražošanas apjoma, tādēļ iegūtā informācija ļauj precīzi saprast notiekošos procesus piena tirgū, kā arī novērtēt nākotnes perspektīvas.

LLKC valdes priekšsēdētājsMārtiņš Cimermanis jaunās iespējas skaidro: «Iegūtās zināšanas no dalības starptautiskajā piena pētniecības tīklā izmantosim, lai palielinātu Latvijas piena saimniecību darba efektivitāti, kā arī liksim lietā sarunās ar nozari pārstāvošajām organizācijām un politikas veidotājiem. Tādējādi ieguvums būs visai Latvijai.»

IFCN 90 partneri pārstāv plašu interešu loku: politikas veidotājus, zinātniekus un pētniekus, dažādu valstu piena padomes, nozares asociācijas, konsultantus un zemniekus, kā arī citus privātā un sabiedriskā sektora pārstāvjus. Papildus IFCN atbalsta vairāk nekā 100 ar piena nozari saistītu globālu kompāniju, kas pārstāv pārstrādi, dažādu iekārtu un aprīkojuma ražošanu u. c.

Katru gadu IFCN rīko konferenci, kurā piedalās lielākā daļa no iesaistītajiem partneriem. LLKC šogad konferencē, kas bija veltīta saimniecību tehnoloģijām: pagātnei, mūsdienām un nākotnei, pirmo reizi piedalījās kā partneris. Konferencē tika izvērtētas arī piena nozares prognozes. Saskaņā ar IFCN analītiķu prognozēm tiek gaidīts turpinājums pasaules piena tirgus izaugsmei. Pēdējo 13 gadu laikā saražotā piena apjoms palielinājās no 636 līdz 864 miljoniem tonnu, kas atbilst pieaugumam 36% apmērā. IFCN prognozē nākamajos 13 gados pieaugumu par 35%, palielinoties saražotajam pienam līdz 1168 milj. tonnu. Ilgtermiņa pasaules piena cena tiek prognozēta 35,04 eiro par 100 kg piena. Salīdzinot ar vidējo piena cenu līmeni 2017. gadā, šis līmenis ir par 15,5% augstāks. Iedzīvotāju pieaugums un lielāks patēriņš uz vienu iedzīvotāju virzīs pieprasījumu nākotnē. Līdz 2030. gadam pasaules iedzīvotāju skaits palielināsies par 16%, sasniedzot 8,7 miljardus cilvēku, līdz ar to 1,2 miljardi jaunu patērētāju pieprasīs papildus piena produktus. Globālais patēriņš uz vienu iedzīvotāju pieaugs par 19 kg līdz 135 kg uz vienu cilvēku.

Plašāka informācija pie LLKC Lauku attīstības nodaļas projektu vadītāja RENĀRA STŪRMAŅA, renars.sturmanis@llkc.lv, tālr. 63050220.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru