Lieldienas Endzeles muižā

- 25.Aprīlis, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Endzeles ciematā līdz ar pirmajiem siltajiem saules stariem vairāki bērni ar olu pilniem groziņiem apciemoja mājas, samainot olas, lai vistas labi dētu. Ir tāds ticējums, ko mūsu pusē ievēro. Dažam savukārt rīts iesākās ar olu meklēšanu dārzā zem krūmiem, kur Lieldienu zaķis viesojies. Bet citi jau posās uz Endzeles muižu, kur Jeru pagasta bibliotēka aicināja ģimenes ar bērniem pulcēties, lai kopā atcerētos Lieldienu ticējumus, šūpotos un samainītu olas.

Lieldienu svinēšanas tradīcija Jeru pagastā notiek jau 26 gadus. Svinību vietas laika gaitā gan ir mainītas, bet kopā būšanas tradīcijas palikušas tās pašas. Šogad atkal pasākuma dalībnieki, ejot pa saules ceļu, iešūpoja gaviļniekus. Bērniem lielu prieku sagādāja olu ripināšana. Daži tā aizrāvās, ka pat tika apdraudēti olu konkursa groziņi. Kā katru gadu, apbrīnojām olu krāsu daudzveidību. Glīti noformētos groziņos gozējās olas dažnedažādās krāsās. Tās tad arī attiecīgi tika vērtētas kategorijās – veselīgākā ola, krāsainākā ola, košākā ola, raibākā ola utt. No mūsu Lieldienu tradīcijas paša aizsākuma bērni arvien zīmē katrs savu Lieldienu zaķim veltītu zīmējumu. Šādi zīmējumi jau krājušies gadiem, tādēļ ik pa laikam ir interesanti salīdzināt, kā, lūk, zīmēja tētis vai mamma un kā tagad zīmē viņu bērni. Tā paaudze, kas aizsāka šo joprojām dzīvo tradīciju, tagad jau ved savus bērnus uz pasākumu.

Lielu līksmību svētku pasākumā sagādāja podu sišana. Katrs gribēja trāpīt podam. Ticējums vēsta, ka, sasitot vecos podus, tiek sasistas arī vecās bēdas un slimības. Tā nu šopavasar pavisam kopā sasitām 17 dažādus podus. Lai pārbaudītu, vai vecāki nav pa ziemu iesīkstējuši, tika sarīkota stafete ar lēkšanu maisā, olu nešanu un zaķa dīdīšanu. Par ieguldīto darbu – zīmējumiem, olu krāsošanu, podu sišanu, skaistajām cepurēm – dalībnieki saņēma diplomus un balvas.

Pasākuma neiztrūkstoša sastāvdaļa vienmēr ir bijuši truši. Paldies Cīruļu ģimenei, kas ar saviem brūnajiem garaušiem kuplināja mūsu pasākumu.

DĀVANAS visiem, kas tās bija nopelnījuši, piedaloties kādā no aktivitātēm, dāsni dalīja Rūjienas novada Jeru pagasta pārvaldes vadītāja Indra Celmiņa (no labās), bet kupli apmeklētā pavasara pasākuma norises atraktīvi vadīja un komentēja pagasta bibliotekāre Dzintra Vende (no kreisās). Madaras Murānes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru