Lasīšanas piedzīvojumi vasarā

- 19.Jūlijs, 2018
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Vasara — brīnišķais gadalaiks, pilns ar piedzīvojumiem dabā, ceļojumos. Taču vasaru var bagātināt arī ar ceļojumiem grāmatu pasaulē. Daudzi lasītāji aktīvi interesējās par apgāda «Zvaigzne ABC» Lasīšanas stafeti, kas noslēdzas jūlija beigās. Valmieras bibliotēkas Bērnu apkalpošanas nodaļa piedāvājusi vajadzīgo grāmatu klāstu, arī jaunumi ātri vien pazūd no bibliotēkas grāmatu plauktiem.

Saules pārņemtie vasarnieki aicināti iesaistīties vairākās lasīšanas programmās — Zvirbulēna Vasaras groza apgūšanā, Bērnu, Jauniešu un Vecāku žūrijas jaunās kolekcijas baudīšanā un vērtēšanā. Grāmatu nosaukumi un krāšņie vāki tā vien vilina uz lasīšanu: «Zaķa Garauša laimes zeme», «Kurš no mums lidos?», «Vaboļpuika», «Tur aiz stacijas ir jūra», «Mans vectēvs bija ķiršu koks», «P.S.Tu man patīc» un citas grāmatas dažādiem vecumiem un gaumēm. Jāņa Baltvilka balvas starptautiskā laureāte šogad ir igauņu rakstniece Tīa Selli (Tiia Selli). Viņas grāmatu «Mia ir priecīga» (izdevējs — Jāņa Rozes apgāds) Latvijas bērni var iepazīt, pateicoties izcilajai tulkotājai, vairākkārtējai šīs balvas ieguvējai Maimai Grīnbergai. Noteikti par šo jauko grāmatu priecājas arī mazākie lasītāji, jo grāmata «Mia ir priecīga» iekļauta Bērnu žūrijas kolekcijā 5+ vecuma grupā. Uz pieprasītākām grāmatām ir pat izveidojusies rinda, rezervēšanas iespējas izmanto daudzi, un tas liecina, ka lasīšana ir cieņā.

Lasot grāmatu, var bagātināt savu iztēli — piedzīvot vairākus notikumus kopā ar tās varoņiem, iegūt jaunus draugus, bet vecāki spēs labāk izprast savu bērnu domas un cerības, ja paši iesaistīsies lasīšanas procesā. Lai bērns kļūtu par prasmīgu un aizrautīgu lasītāju, labākais, ko varat darīt, ir kopīgi skaļi lasīt. Pat tad, kad bērns jau prot lasīt, ir svarīgi turpināt viņam lasīt priekšā, lai vēlāk bērns censtos pilnveidot savu lasītprasmi. Mērķis ir ieinteresēt bērnu, lai viņš gribētu lasīt, lai kļūtu par raitu lasītāju. Tā notiek, kad lasīšana bērnu iepriecina un izklaidē. Lai ievilinātu bērnu lasīt, sākumā labāk izvēlēties bērnam interesantas tēmas, aizraujošus un izklaidējošus stāstus un dzejoļus. Vēl kāds labs veids, kā uzlabot bērna valodu un veicināt domāšanu, ir lasīto pārrunāt. Prieks par vairākām ģimenēm ar dažāda vecuma bērniem, kas nāk uz bibliotēku kopā.

Visaktīvākie lasītāji ir sākumskolas vecumā, taču, lai lasītkāre un lasītprieks nemazinātos, var atrast aizraujošu lasāmvielu arī pusaudžiem, jauniešiem un arī vecākiem. No lielā piedāvātā grāmatu klāsta 11-12gadnieki var izvēlēties savu grāmatu favorītu un gatavoties Skaļās lasīšanas sacensībām, kas norisināsies arī šogad. Ar skaļo lasīšanu var aizraut arī savus vienaudžus un draugus. Bet rudenī interesentus lasītājus priecīgi gaidīs jautrā un atraktīvā Marta (Norvičas terjers), jo tad bibliotēkā atsāksies Lasīšana ar suni, kas ieguva lielu piekrišanu gan bērnu, gan pieaugušo vidū.

Lasīšana un lasītprieks iet roku rokā. Mēs priecājamies par katru lasītāju!

BĒRNU APKALPOŠANAS NODAĻAS telpu noformējuma jaunu vizuālo ideju īstenoja Valmieras Mākslas vidusskolas audzēkne Marta Ozola, kura piedalījās arī rotaļu istabas dizaina veidošanā.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru