Kooperatīvi «Piena ceļš» un Igaunijas «E-piim» nolemj par apvienošanos

- 27.Augusts, 2019
Ekonomika
Laikrakstā

Latvijas piena ražotāju kooperatīva «Piena ceļš» un Igaunijas piensaimnieku kooperatīva «E-piim» biedri vienbalsīgi ir nobalsojuši par kopīga starpvalstu kooperatīva «E-Piim Societas Cooperativa Europaea Limited» («SCE E-piim») izveidi pēc ES standartiem, kas būs pirmais šāda veida kooperatīvs tā sauktajās jaunajās ES dalībvalstīs.

Jaunveidojamā kooperatīva uzdevums būs kopīgas piena savākšanas sistēmas izveide, efektīva piena pārstrāde jaudīgā uzņēmumā un gatavās produkcijas eksports uz pasaules tirgiem ar mērķi palielināt piena iepirkuma cenu līdz ES vidējai.

LPKS «Piena ceļš» padomes priekšsēdētājs Mārtiņš Neibergs par notiekošo saka: «Apvienošanās nepieciešama ne tikai Baltijas piena tirgus konsolidācijai, bet arī savas vietas izcīnīšanai globālajā tirgū, ko kopā izdarīt ir vienkāršāk. Apvienošanās dos iespēju nostiprināt jau esošo rūpnīcu konkurētspēju, sakārtot piena loģistiku, kā arī kopīgi pozicionēt mūsu, Latvijas un Igaunijas kooperatīvu rūpnīcu, produktus vietējos tirgos. Būtisku pievienoto vērtību dos jaunā rūpnīca, kas stabilizēs piena cenu kooperatīva biedriem un ar efektīvu piena pārstrādi to tikai palielinās.»

Piensaimnieku kooperatīva «E-Piim» valdes priekšsēdētājs Jānuss Murakass papildina: «Tā ir laika zīme, redzu kooperatīva biedru sadarbošanās potenciālu un vēlmi atrast kopīgo. Jaunais kooperatīvs tika dibināts, balstoties uz labas gribas emocijām – tā mums noteikti jāturpina.»

Sarunas par apvienošanos starp Igaunijas un Latvijas piensaimnieku kooperatīviem notikušas jau divus gadus. Šajā laikā Igaunijas kooperatīvs «E-piim», kā zināms, ir sagatavojis jaunas piena pārstrādes rūpnīcas būvniecības projektu ar jaudu 1000 tonnas dienā, kura kopējās izmaksas – ap 100 miljoniem eiro. «E-piim» jau pieder trīs piena pārstrādes uzņēmumi, kas eksportē produkciju uz pasaules tirgiem, savukārt «Piena ceļam» pieder «Jaunpils pienotava», kam ir stabils produkcijas noiets gan Latvijas, gan eksporta tirgos. Līdz ar kopīga starpvalstu kooperatīva izveidi tā bilancē nonāks gan Igaunijas, gan Latvijas pārstrādes rūpnīcas ar kopējo pašu kapitālu 17,2 miljoni eiro, kas ir apvienotā kooperatīva neto aktīvu vērtība.

Jaudīgā piena pārstrādes uzņēmuma būvniecību Igaunijā, Paidē, plānots uzsākt 2019. gadā, bet darbu tas plāno sākt 2021. gadā. Būvniecības finansēšanai ir pieejami līdzekļi no Eiropas Investīciju bankas, vairākām Eiropas komercbankām, kā arī ES fondiem. Viens no rūpnīcas investoriem ir Nīderlandē bāzētais uzņēmums «Interfood B.V.», kas ir viens no pasaulē lielākajiem industriālo piena produktu tirgotājiem.

Kooperatīvu «E-piim» un «Piena ceļš» zemnieki šobrīd saražo 25% no abu valstu svaigpiena apjoma un to konsolidētais apgrozījums sastāda ap 75 miljoniem eiro. «E-piim» kopumā ir apvienojušies 143, bet «Piena ceļā» – 49 piena ražotāji. Abu kooperatīvu apvienošanās procesu plānots pabeigt 2020. gada sākumā.

JAUNPILS PIENOTAVA. Ar jaunu un cerīgu skatu rītdienā. Lai izdodas!


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru