Koku karaliene — ar ziedu taureņiem pelēkos zaros

- 17.Maijs, 2017
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Tieši tā ik pavasari arī mūsu skarbajos ziemeļu apstākļos uzzied tropu izcelsmes koks vai krūms — magnolija. To pamatoti dēvē par visu koku karalieni, jo ziedēšanas laikā vienaldzīgo nav. Fosilo atlieku izpēte apliecinot: magnolijas augušas jau pirms 150 miljoniem gadu. Savvaļā joprojām aug vietās, kur klimata pārmaiņas nav veicinājusi civilizācijas ietekme, tātad — galvenokārt subtropu joslā un ap ekvatoru. Piejaucētām tām patīk saulainas, no skarbiem vējiem aizsargātas vietas. Tāda tā ir arī kādā daiļdārzā Valmierā, Smiltenes ielā. Braucām lūkot!

Pie koptā dārza vārtiem mūs sagaida un laipni iekšā aicina Brigita Danovska ar vedeklu Džesiju Danovsku. Uzzinām, ka šai mājvietai ir sena vēsture. 1937. gadā Brigitas vecāki nopirkuši šo zemi un tūlīt pat arī sākuši mājas celtniecību. Lai kādi bijuši laiki — dārzs vienmēr kopts ar rūpību un izdomu. Liels nopelns tur bijis Brigitas mammai — Latvijas Dārzkopības biedrības aktīvai dalībniecei. Brigita Danovska 40 gadus nostrādājusi Latvijas Universitātē par uzņēmējdarbības docētāju. Viņa, izrādot daudzos stādījumus, saka:

«Man ir prieks, ka tagad ar aizrautību plašo dārzu tālāk kopj un lolo mans mazdēls Edvīns Danovskis, kurš ir Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes docents. Viņš ir Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas absolvents, kas finansiāli un ar savu klātbūtni atbalsta šo mācību iestādi gan tās tradicionālajos Karoga svētkos, gan Draudzīgā aicinājuma dienā un vēl citos skolas pasākumos. Mazdēls, dārzu veidojot, jau sakrājis visai prāvu ziemas un vasaras rododendru kolekciju, pašlaik bagātīgi lielā platībā ne pārdošanai, bet pašu priekam zied hiacintes un tulpes, bet vēlāk mājas priekšā savu skaistumu izrādīs arī lilijas.»

ZIED MAGNOLIJA VALMIERĀ. Brigita Danovska, Džesija Danovska (no labās) un viņu plašā daiļdārza eksotiskā rota. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru