Koki — mežs — Valmiera

- 25.Novembris, 2020
Valmierietis
Laikrakstā

Mežs ir ekosistēma visās tās attīstības stadijās, kur galvenais organiskās masas ražotājs ir koki, kuru augstums konkrētajā vietā var sasniegt vismaz 5 m un kuru pašreizējā vai potenciālā kopējā vainagu projekcija ir vismaz 20 procentu no mež­audzes aizņemtās platības. Tātad — par atsevišķu koku un mežaudžu platībām Valmierā. 

Pilsētas teritorijā meža platības pieder gan pašvaldībai, gan citiem īpašniekiem — baznīcai, Aizsardzības ministrijai, Iekšlietu ministrijai un vairākiem privātīpašniekiem. Ir platības, kuras citam izmantotājam nodotas ar līgumu uz noteiktu laiku. Pilsētas pašvaldības mežu kopplatība (neskaitot domājamā jaunā tehnoloģiskā parka platību) ir 167,37 ha.

* * *

Mūsu bagātība ir dižkoki. To pilsētā ir diezgan daudz, pāri 20 — galvenokārt priede, liepa, ozols, lapegle, vītols. Vairākas priedes 2,4 vai 2,3 m apkārtmērā arī ir potenciālie dižkoki. Dižas priedes ir Kaugurvērī, Putriņu mežā, pie Baiļu attekas, šaursliežu dzelzceļa malā, lap­egles  — pie zemessardzes pagaidu mītnes, Brēžas kapos. Ozoli — Tērbatas ielas malā, kalniņā aiz muzeja, pie Sīmaņa bznīcas, L.Paegles 5/7. Liepas — V.Baloža 5 un Lucaskalnā, vītols — Rātsupītes krastā. Osis — Vecpuišu parkā. Visus jau neuzskaitīšu, jo dižkoki minēti vairākos izdevumos, dabā tos rotā simbols: zaļa plāksnīte ar baltu ozollapiņu.    

***

Mums ir Vecpuišu parks un Jāņparks. Mazliet jāprecizē doma par citiem. Runājam par Atpūtas parku, Putriņu meža parku, Pauku priedēm, Kaugurvēri, bet reāli visa Atpūtas parka teritorija ir mežs, un tas arī jāapsaimnieko kā mežs. Tas pats sakāms par Putriņu priedēm un Kaugurvēri — tā ir meža platība, savukārt Pauku priedes Gaujmalā ir atsevišķi augoši koki. Tā mūsu pilsētas teritoriju vairāk nekā 20% aizņem mežs.

Priežu mežs ar taku. V. Veldes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru