Kad smaržo pēc svecēm un piparkūkām

- 1.Decembris, 2017
Dzīvesstils
Laikrakstā

Strauji tuvojas Ziemassvētki. Sirdis atvērtas labestībai un brīnumiem. Viens no tiem — piparkūkas. Smaržīgas un gardas tās kļuvušas par tik gaidīto svētku neatņemamu sastāvdaļu. Saka: cik saimnieču, tik piparkūku recepšu. «Liesmai» palaimējās iepazīties ar Ķoņu pagasta «Kalnlungu» saimnieci, divu dēlu māti, rokdarbnieci, saimnieciskās darbības veicēju AGNESI AUNIŅU-LINMEIJERI.

Diplomēta mājsaimniece

Tiekamies laikraksta «Rūjienas Vēstnesis» redakcijā. Agnese savulaik bijusi aktīva rakstītāja šim populārajam vietējam preses izdevumam. Pati teic, ka viņai vislabāk padodoties intervijas. Tiesa, pēdējā laikā esot uznācis neliels radošais apsīkums, ar ko redaktore Ilona Dukure nogaidoši samierinās. Lai arī Agneses rakstu tagad ir mazāk, toties «Rūjienas Vēstneša», tāpat kā «Naukšēnu Vēstneša» izplatīšana ir nodota Agneses ziņā.

No rūjieniešiem dzirdēts, ka Agnese ir ne tikai čakla rokdarbniece, bet arī lieliskas piparkūku mīklas gatavotāja. Tad arī par to sākam sarunu. Agnese, atklājot, ka pēc Jāņmuižas absolvēšanas ir diplomēta mājsaimniece un ka viņas diplomdarbs bijis  tautas tērpa izgatavošana, saka: «Nekas dzīvē nepaliek bez savas ietekmes un pieredzes. Man daudz deva laiks, kad strādāju «Ķoņu dzirnavās». Tur iemācījos daudzas lietas, viena no tām — piparkūku mīklas gatavošana. Recepte nāca no Naukšēniem, precīzāk, no Nikoletas Zariņas, tagad Ievas Nikoletas Dāboliņas — latvisko leļļu autores. Viņa ar savu svētību šo recepti ir devusi tālāk. Cik zinu, tad «Ķoņu dzirnavās» to izmanto joprojām. Es arī to pārņēmu, tiesa, mazliet kaut ko tajā ieliku no sevis, jo man nepatīk kopēt. Receptes būtība ir tā, ka mīklai un piparkūkām vienmēr jāsanāk. Kad pārtraucu darbu dzirnavās, gaidot Ziemassvētkus, pirmo lielo piparkūku mīklas porciju — apmēram 20 kilogramus — uztaisīju savai ģimenei, māsai un tuvāko draugu iepriecināšanai. Visiem garšoja. Nākamajā Ziemassvētku gaidīšanā uz mīklu jau laikus pieteicās ne tikai tuvinieki, bet arī viņu draugi, kas bija šo gardumu nogaršojuši. Tā pamazām piparkūku mīklas apjomi pieauga. Lielākais, ko esmu sagatavojusi, — 170 kilogrami! Toreiz tajā skaitā ietilpa arī uzņēmuma «Kunturi» pasūtījums — 400 izceptas piparkūku sirdis ar firmas logo — cūciņu glazūrā. Tad nu brīžiem bija tā — kad gāju gulēt, tad vēl pa miegam tās zīmēju.»

AGNESE AUNIŅA-LINMEIJERE: «Viss, kam ķeros klāt, — ir no sirds, citādi neprotu!» Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru