Kā siera rituļi pārvēršas rozēs

- 11.Maijs, 2018
Dzīvesstils
Laikrakstā

Jau ierasts — kad Zemkopības ministrijā notiek gadskārtējā Reģionālās preses diena, tad pirms tās lauku žurnālistiem allaž pārsteigumu sagādā biedrība «Siera klubs», iepazīstinot ne tikai ar Latvijā ražotajām jaunākajām siera šķirnēm, bet arī jaunumiem vietējo sieru demonstrēšanā un popularizēšanā. Pērn, piemēram, «Siera klubs» ar saviem palīgiem no Valmieras tehnikuma priecēja ar gleznu retroskopijām no siera, bet šopavasar «Siera klubs» ar savām palīdzēm no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma ļāva iepazīt kaut ko līdz šim vēl nebijušu Latvijā — siera karvingu jeb dekoratīvo siera grebšanas, griešanas mākslu. Tā kā «Liesma» arī tur bija, tad šajā publikācijā par sieriem.

Smalka — 2000 gadus sena māksla

Karvings — no angļu valodas curving — nozīmē grebumu, griezumu. Kā dekoratīvā augļu un dārzeņu griešanas māksla tā pasaulē esot radusies pirms apmēram 2000 gadiem. Pa pasauli ceļo mīti par Japānas, Ķīnas un Taivānas karvinga meistaru — izcilību darinājumiem. Par to ir uzņemtas filmas un izdoti krāšņi foto albumi. Austrumu zemēs karvingam ir senas, stabilas tradīcijas, pat tik nopietnas, ka, piemēram, mazās taizemietes karvingu mājturības nodarbībās skolā apgūst jau no trešās klases, bet Eiropā šī māksla ir samērā jauna.

Viss notiek arī mūsdienās. Tiek rīkoti karvinga pasaules čempionāti. Maskavā esot nodibināta pat karvinga akadēmija, kurā dārzeņu un augļu, kā arī ziedu un pat sveču griešanas tehnoloģijas māca pasniedzējas no Taizemes. Latvijā vieni no pirmajiem karvinga kursiem pirms dažiem gadiem notika Vidzemes Augstskolas mūžizglītības centrā. Nozarei radīti parocīgi, bet samērā dārgi grebšanas, griešanas instrumenti un palīgierīces. Greznie svētku galdu dekori, veidoti karvinga tehnikā, uzrunā, priecē un rada baudu acīm.

SIERA KARVINGS. To reklamē biedrība «Siera klubs»: Irina Duvanova (no kreisās), Vanda Davidanova un Inese Bedeice. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru