Jērcēni – vieta ar vēstures auru

- 1.Februāris, 2023
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Jērcēni ir apdzīvota vieta Valmieras novada Strenču apvienībā, arī Jērcēnu pagasta centrs, kas atrodas pie Strenčupītes 28 kilometrus no novada centra Valmieras un 124 kilometrus no Rīgas. Savulaik ciemats izveidojies ap bijušās Jaunjērcēnmuižas (Wolfahrtslinde) centru. Jērcēnos šodien atrodas pagasta pārvalde, tautas nams un bibliotēka.

Iespējams, pati zinīgākā par Jērcēnu vēsturi ir pagasta bibliotekāre ILVIJA ĶIMSE. 

Bibliotēkā viņai rit jau 33. darba gads. Telpā, kur tagad strādā Jērcēnu bibliotēkas vadītāja, savulaik 1988. gadā Ilvijas kundzei, toreiz vēl studentei, ģitāras pavadībā dziedājis toreizējais telpu kosmētiskā remonta veicējs, šobrīd visā Latvijā pazīstamais dziesminieks Valdis Atāls... Vispār Atāls Jērcēnus un Jērcēnmuižas remontu vienmēr savā CV pieminot ar labu vārdu. Pati viņa par bibliotekāri vēlējusies kļūt jau septītajā klasē, kad skolas bibliotēkā gājusi palīgā mainīt grāmatas, arī mājās esošās grāmatas bijušas pašai savā kartotēkā ierakstītas! Kamēr mācījusies pamatskolā, tikmēr tehnikumā beiguši skolot bibliotekārus, tāpēc pēc Viesturskolas beigšanas izšķīrusies četros gados augstāko bibliotekāra izglītību iegūt Latvijas Universitātē. Paldies toreizējam kolhozam Ļeņina dzirkstele, kas topošo bibliotekāri – kolhoziem netipiski – pat atbalstījis ar savu stipendiju!

TĀ IR ŠODIEN. 1900. gadā barona Adalberta fon Krīdenera celtā Freileņu māja, kurā šodien atrodas arī Jērcēnu pagasta bibliotēka.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru