Jaunumi ‘Latvijas tumšgalves’ selekcijā

Arī Latvija pašlaik ir praktiski sakārtojusi vietējo lauksaimniecības dzīvnieku normatīvo aktu bāzi atbilstoši Eiropas Savienības likumdošanai. Šķirnei ‘Latvijas tumšgalve’ ir apstiprinātas divas vaislas aitu audzēšanas programmas – ir nākusi klāt LT vecā tipa aitu programma.

Pagājušajā nedēļā Naukšēnu pagastā vaislas aitu audzēšanas saimniecībā «Ances» notika jēru vērtēšana, kā arī apmēram viena mēneša vecu jēru svēršana, lai vērtētu aitu māšu pienīgumu.

Jērus vērtēja un svēra Dr. agr. Daina Kairiša, LLKC lopkopības konsultanti Ilmārs Gruduls un Daiga Baltiņa. Piedalīties vērtēšanā bija uzaicināti arī tuvākie Latvijas tumšgalves ģenētisko resursu audzētāji.

Pirmo reizi jēriem tika vērtēts arī vilnas apaugums, lai noteiktu dzīvnieka eksterjera atbilstību LT vecajam tipam.

Latvijas aitu audzētāju asociācijas ciltsdarba grupas vadītāja Daina Kairiša teica: «'Latvijas tumšgalves' šķirnes vecā tipa aitām viena no galvenajām vērtēšanas pazīmēm ir ķermeņa apaugums ar vilnu.  To varam uzskatīt par zināmā mērā jaunumu, bet vecākā gada gājuma speciālisti atceras, kā to darījām pagājušā gadsimta otrajā pusē, kad vilnas ieguve bija ienesīga. Šodien «Ancēs» praktiski izmēģinājām apauguma vērtēšanu jēra vecumā.  Pārdomāsim, kas vēl jāpilnveido vērtēšanas metodikā, lai aitu audzētāji un vērtētāji skaidri zinātu, kas un kā tiks vērtēts, lai pilnvērtīgi īstenotu LT vecā tipa audzēšanas programmu.»

Mazsalacas novada «Vecvītiņu» aitu ganāmpulka saimniece Valentīna Irbe piebilda: «Mēs visos sīkumos redzējām jēru vērtēšanu. Mūsu ganāmpulkā ir aitu mātes, kuru pēcnācēji varētu neatbilst LT vecajam tipam. Tad nu skatīsimies kādu apaugušu vecā tipa teķi.»

Savukārt Aija Šneidere, Limbažu novada Mikaitu ganāmpulka saimniece par «Ancēs» redzēto teica: «Paldies par iespēju vērot LT vecā tipa jēru apauguma vērtēšanu un mācīties. Tas bija vērtīgi un svarīgi mums, aitu audzētājiem, kurus patiesi interesē aitkopība un selekcija.»

‘Latvijas tumšgalve’, kā zināms, ir viena šķirne ar diviem tipiem. Šī šķirne ir izveidota pagājušā gadsimta 30. gados. Aitas aug ātri, ar labu dzīvmasu un tām ir teicama gaļas kvalitāte. Tā ir mākslīgi veidota šķirne, un ir vispiemērotākā turēšanai Latvijas klimatiskajos un ģeogrāfiskajos apstākļos.  LT vecā tipa aitas atšķiras pēc eksterjera, tās ir ar vilnas apaugumu uz purna, pavēderes un kājām, kā arī zemākām kājām. Turpmāk, atlasot dzīvniekus ģenētiskajiem resursiem, priekšroka tiks dota LT vecā tipa aitām.

Arī turpmāk tiks rīkoti līdzīgi pasākumi, lai visiem nozarē iesaistītajiem interesentiem būtu iespēja praktiski piedalīties vērtēšanā un attīstīt aitu audzētāju savstarpējo zināšanu apmaiņu ar mērķi tālāk izkopt savus ganāmpulkus un LT šķirni kopumā.

«ANCĒS». ‘Latvijas tumšgalves’. Kaspara Kļaviņa foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru