Jau trešie Tomātu svētki, bet pārsteigumu netrūkst

- 3.Septembris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Sestdien Brenguļu alus sētā goda vietā atkal bija tomāti. Jau trešo gadu šie Latvijas mēroga svētki pulcē ne tikai valsts pieredzes bagātākos tomātu audzētājus – kolekcionārus – selekcionārus, bet arī šā nakteņa cienītājus no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas.

Ne viens vien pārliecinājies, ka mērot ceļu uz Brenguļiem ir vērts, jo tieši šeit pa tiešo bez starpniekiem var saņemt padomu no nozares korifejiem, pie viena var arī tikt pie interesantāko tomātu sēklām, un vēl – katru reizi brīvdabas izstādē – tirgū ir arī iespēja iepazīt tomātu modes jaunumus.

Izstādes un visas Baltijas centrā

Tā jau ir tradīcija, ka Brenguļu alus sētā pašā centrā arvien ir izvietoti Ķekavas novada saimniecības «Neslinko» daudzveidīgā tomātu kolekcija. Kad tās saimniekam ALDIM BRAŽŪNAM vaicājām, kā viņš un viņa sieva ELGA tikuši pie tik ekskluzīvas tirgus vietas, Aldis, mazliet padomājis, atbildēja: «Ar darbu pie tomātiem nu jau vairāk nekā 40 gadu garumā! Mums tie aug 700 kvadrātmetros dubulto plēvju mājās. Tikai pieredzes dēļ tomātu audzēšanā esam ne tikai šīs izstādes, bet visas Latvijas un arī Baltijas centrā. To kārtējo reizi dzirdējām nesen notikušajā tomātu izstādē Rīgā, Dabas muzejā, uz kuru bija ieradušies tomātu mīļi arī no Lietuvas, Igaunijas un pat Maskavas. Mēs ar Elgu savai tomātu kolekcijai esam izmēģinājuši vairāk nekā 1500 šķirnes, bet sēklām, stādiem un augļiem regulāri uzturam vairāk nekā 300 šķirnes.

Darbs šajā nozarē nav viegls, bet interesants, jo tur apritē nepārtraukti ienāk pasaules jaunākās šķirnes, kas prasa lielu uzmanību un atbildīgu pieeju. Notiek visādi brīnumi. Nu jau vairākus gadus tomātu modes augšgalā ir zili tumšās šķirnes. Tiklīdz tās iepazinām, ne mūs pašus, ne arī pircējus tās neuzrunāja, jo to augļi – negaršoja. Dažu gadu laikā Latvijas zemē un mūsu klimatiskajos apstākļos, pieliekot darbu un mīlestību, šo pašu šķirņu tomāti ir kļuvuši ne tikai brīnumaini skaisti, bet arī gardi. Šogad izstādē Rīgā un arī Brenguļos īpaši izcēlām četras no šīm tumšajām šķirnēm, kas, mītot Latvijā, vairs pat neatbilst savam tradicionālajam aprakstam. Piemēram, ‘Alises sapnis’ – īsts mākslas darbs un pie tam vēl gards! Noteikti turpināsim darbu ar šo jauno šķirni! Neparasti iekrāsojas arī tumšās šķirnes ‘Elmas zilie’ tomāti. Vēl Dabas muzejā tie bija zili melni, bet Brenguļos jau tiem parādījušies arī silti medus toņi. Ar tomātiem ir tā, ka jāzina, kuras šķirnes augli kurā brīdī ēst.»

TOMĀTU SVĒTKI 2019. Atkal ir ko pētīt, uzzināt un iepazīt no jauna. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru