Iepazīstina ar topošo ekspozīciju Zilākalna ūdenstornī

- 3.Septembris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Piektdien interesenti tika aicināti apmeklēt Zilākalna ūdenstorni, lai iepazītos ar tajā topošo ekspozīciju. Pasākuma laikā bija iespēja satikties  sarunā ar ekspozīcijas autoriem – vēsturnieku Gundaru Plešu, kurš ir ekspozīcijas «Zilākalna stāsts» autors, un multimediju dizaina speciālistu, mākslinieku, Milānas Universitātes un Milānas Mākslas akadēmijas pasniedzēju Oliveru Paviceviču, kurš atjaunotā ūdenstorņa vajadzībām izveidojis vēsturisku interaktīvu virtuālās realitātes ekspozīciju «Latvijas spēka vietas un svētvietas – leģendu mākslinieciskā interpretācija Zilākalna ūdenstornī».

«Atskatoties, kā mums šis projekts tapa – līdz šādam izskatam, kāds tam ir šobrīd, pagāja gana ilgs laiks,» stāsta Kocēnu novada domes priekšsēdētāja vietniece Evija Nagle. «Pirmo versiju ar stiklotu ēku apturējām pēc sarunas ar vēsturnieku Gundaru Plešu, kurš teica: «Viss jau ir labi, ideja ļoti jauka, bet tas tornis tai ēkai būs kā skurstenis.» Viņa teiktais nostrādāja, un sapratām, ka tas nu nemaz nav tas, ko mēs gribam. Pārstrādājām to atkal un atkal, un joprojām arī šodien ar to vēl esam procesā.»

«Sākotnēji šis projekts likās vairāk nekā komplicēts, jo Zilamkalnam ir sava aura, savs uzslāņojums, mitoloģijas nospiedums, turklāt vēl sociālisma ciemats. Pārdomājot izkristalizējās skices, kā tam vajadzētu izskatīties. Izveidojās ļoti veiksmīga sadarbība ar šī objekta arhitektu Jāni Bērziņu, sapratāmies no pusvārda. Maksimālu respektu izrādījām objekta industriālajam mantojumam, ēkai veicām izpēti, sapratām, kāda tā izskatījās, kad bija tikko uzbūvēta, sapratām arī tās arhitektonisko vērtību. Šī piebūve arī likās loģiski atvasināta no torņa formām. Šajā mazajā telpā mēģināsim atspoguļot vairākas tēmas, izrādot cieņu kalnam, kura pakājē atrodas šis tornis. Ja savā laikā abi ir tā sadraudzēti, tad mums šī simbioze ir vienkārši jāturpina. Ekspozīcijā būs mazliet no arheoloģijas, mītiskuma, pamatā uzmanība būs veltīta kūdras un kalna veidošanās procesam. Mazāk interaktivitātes, vairāk klasiskā piegājiena,» pasākumā ar to, kas paveikts un kas vēl priekšā, iepazīstināja vēsturnieks Gundars Plešs.

Ekspozīcijas atklāšana Zilākalna ūdenstornī plānota 27. septembrī. Paredzēts, ka turpmāk šeit atradīsies arī Kocēnu novada tūrisma informācijas centrs.

ZILĀKALNA ūdenstorņa jaunās piebūves priekškars tika pavērts mēnesi pirms objekta publiskās atvēršanas.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru