GNP šodiena un rītdienas vien nojausmas

- 16.Septembris, 2022
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Vecākais

Kas ir Gaujas nacionālais parks (GNP), vismaz mūsu pusē laikam gan nevienam vairs nav jāskaidro. Gados jaunākajiem var vien atgādināt, ka šis 1973. gadā izveidotais parks ir vecākais Latvijā un otrs vecākais Baltijā (1957. gadā dibināts Vilsandi parks Igaunijā Sāremā).

2004. gadā GNP iekļauts Eiropas nozīmes aizsargājamo teritoriju tīklā Natura 2000 kā C kategorijas teritorija, kas noteikta īpaši aizsargājamo sugu un īpaši aizsargājamo biotopu aizsardzībai. Reizē ar Natura 2000 statusu, lai gan vairums šo parku uzskatāms kā dažādiem apskates objektiem bagātas tūrisma un atpūtas vietas, ir arī noteikts, kādas dabiskās vērtības te visvairāk saudzējamas un vairojamas. Atbilstoši jaunajai administratīvi teritoriālajai reformai pašlaik GNP aizņem pa daļai no Cēsu, Saulkrastu, Siguldas un Valmieras novada. Tas stiepjas 95 km gar Gauju un aizņem 91787 ha. 

Zonas un tajās saudzējamās vērtības

2009. gadā tika pieņemts «Gaujas nacionālā parka likums», kas vēl tagad nosaka parka robežas, funkcionālās zonas, kā arī definē dažas aizliegtās un atļautās darbības. Savukārt 2012. gadā ar MK pieņemtajiem Gaujas nacionālā parka individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem tika precizētas parka funkcionālo zonu platības un robežu apraksti, kā arī definēta individuālā aizsardzības un izmantošanas kārtība.

TE BŪS TILTS. Tā ierakstīts GNP nākotnes darbu plānā. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru