Gadiem ieturēts neatkarības un stabilitātes kurss

- 19.Februāris, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Nesen publicējām Latvijas datu centra apkopotos 2017./2018. pārraudzības gada rezultātus piena lopkopībā. Latvijas 25 pašu ražīgāko ganāmpulku godpilnajā sestajā vietā ir Rūjienas novada Lodes pagasta zemnieku saimniecība «Kalntontes», kurā aizvadītajā pārraudzības periodā no 116 slaucamajām govīm vidēji izslauca 12682 kg piena ar tauku saturu 3,84% un 3,28% olbaltumvielu, arī somatisko šūnu daudzums 92 tūkstoši nepārprotami liecina par augstvērtīgas produkcijas ražošanu. Par to, kā tas panākts, – saruna ar saimniekiem INGU un AIGARU KALVĒM.

Jo ražīgākas govis, jo vērtīgākas barības devas

Brauciens uz «Kalntontēm» laikraksta «Liesma» komandai jau ir gadiem ierasta lieta, jo, lai kādi piena tirgus svārstību vēji ir  Latvijas piensaimniecībai pāri gājuši, šī vidēja lieluma saimniecība pārraudzības gadu 15 labāko valsts ganāmpulku sarakstu vēl nekad nav atstājusi. Ir mainījušās tikai pozīcijas: zemāk vai augstāk. Sarunu sākot, Ingai vispirms vaicājam: vai rezultāti liecina par saimniekošanas stabilitāti un gadiem uzkrātu pieredzi? Lūk, atbilde:

«Ražīgas govis un izcilus izslaukumus veido daudzu svarīgu darbu kopsumma. Braucot uz dažādiem lopkopju semināriem un klausoties ekspertu ieteikumus par modē nākušām neskaitāmām labturības ekstrām un tehnoloģijām, abi ar vīru spriežam, ka mūsu fermā govīm gan nav īpašas ekstras, toties ir piens. Daudz un labs! Kā to panākam? Visam pamatā ir ģenētika un sabalansēta barība. Piena lopkopībā saimniekojam jau 25 gadus, un visu šo laiku esam uzticējušies populārajam veterinārārstam Egilam Juitinovičam. Viņa iedrošināti un ar viņa «Veterinārā servisa» starpniecību ganāmpulka izkopšanā sākām izmantot tikai Amerikas ģenētiku, sadarbību turpinām joprojām, jo Egils arvien vēl gādā par mūsu ganāmpulka ģenētiskiem uzlabojumiem, viņš nepieciešamības gadījumā sniedz arī veterināros pakalpojumus, un, kas ir ļoti svarīgi: tieši Egils izstrādā mūsu govīm barības devas. Kā viņš saka, tā tam arī jābūt!

SAPŅU NAMIŅŠ. Tā par nesen tapušo pirtiņu ģimenes kopā būšanai saka «Kalntontēs». Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru