Eiropas BMX svētki Valmierā

16.Jūlijs, 2019
Sports
Laikrakstā

Bez glaimošanas jāatzīst, ka Valmieras vārds aizvadītās nedēļas nogalē godam noskanēja visā Eiropā. Par turpmākajām atskaņām no lieliskā gaisotnē mūsu pilsētā, kaimiņu pilsētās un novados Vidzemē pavadītajām dienām gādās 24 ciemos pabijušo valstu sportisti, viņu vecāki vai vienkārši līdzbraucēji.

Ne katrs no gandrīz 1000 braucējiem, kurš ieradās Valmierā uz 2019. gada Eiropas čempionātu BMX, spēja piepildīt savas sportiskās ambīcijas, Māra Štromberga vārdā nosauktajā tehniski sarežģītajā trasē pa gaisu ne sevis izvēlētajās trajektorijāslidoja pat pasaules čempioni... Tomēr pāri visam bija lielās BMX ģimenes – i pašmāju, i ciemiņu – veselīgā un sportiskā kopā būšana perfekti sacensībām sakārtotā vidē, kurā bija padomāts par visām niansēm, piedāvājot dalībniekiem un pārējiem Valmieras ciemiņiem visaugstākā līmeņa apkalpošanas servisu.

Latvijas BMX braucēji sacensību pirmo bloku sāka ar pilnu goda pjedestālu visjaunākajiem U7 grupas zēniem (Kristers Klāvs Elbrets, Āris Koško, Marks Švalkovskis), turpināja ar zeltu un bronzu U8 grupas meitenēm (Ramona Bāre, Anna Pedraudze) un nobeidza ar zelta medaļu divpadsmitgadīgu zēnu grupā (Kristers Apels). Varbūt latviešu vairākums konkurentiem zaudēja startā, toties visā pārējā trasē lika lietā pirms nedēļas Latvijas čempionātā gūto pieredzi, ar tehnisku braukšanu ātri vien atkarojot labas pozīcijas sekmīgam finišam.

Čempionāta saldais ēdiens, protams, bija sestdienas pievakarē, kad ļoti kompaktā grafikā savas cīņas, no pirmā priekšbrauciena līdz finālam, aizvadīja Elites un junioru grupas. No sportistiem tik bieži braucieni prasīja lielu fizisko un emocionālo varēšanu, savukārt skatītāju pārpilnās tribīnes turēja nepārtrauktā sasprindzinājumā. Šāds scenārijs parasti nav raksturīgs vietēja mēroga BMX mačiem, kur starp braucienu blokiem ir garu garās pauzes, liekot skatītājiem garlaikoties. Šoreiz viss ritēja kā pa diedziņu, un garāko starplaiku lieliski aizpildīja čempionāta atklāšanas ceremonija.

Valmierā notikušo 2019. gada Eiropas BMX čempionātu noteikti var uzskatīt par unikālu BMX vēsturē, jo nekur citur – nevienā citā valstī un kontinentā – savā vārdā nosauktā trasē visus nav uzrunājis šī sporta veida vēsturē pirmais olimpiskais un pirmais divkārtējais olimpiskais čempions BMX riteņbraukšanā! Jo Māris Štrombergs mums un visai pārējai pasaulei šādā statusā bija, ir un paliks uz visiem laikiem! Tieši viņa teiktie vārdi sportistiem un viņu tuviniekiem tovakar bija emocionāli paši vissvarīgākie: «Esiet sveicināti Valmierā, manā dzimtajā pilsētā! Man ir liels prieks jūs visus redzēt Latvijā pilsētā, no kuras esmu nācis, pilsētā, kas mani izaudzinājusi. Nav svarīgi, no cik lielas vai mazas pilsētas tu nāc, bet ir svarīgi, ka tu tici sev un redzi sevi uz goda pjedestāla! Viss ir iespējams. Tam ticēja arī Valmiera, un šodien šeit ir pasaules līmeņa trase. Lai gan man vairs nav iespējams uzbraukt savu skatītāju priekšā, es to izdzīvošu caur jums, jauno sportistu paaudzi, topošajiem čempioniem un olimpiešiem. Novēlu jums patīkami pavadīt laiku Valmierā un Latvijā, novēlu jums veiksmi Eiropas čempionātā – lai izdodas!» Vēl atklāšanā runāja LOK prezidents Aldons Vrubļevskis, Valmieras mērs Jānis Baiks un Latvijas izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska.

Mūsu juniori un Elites braucēji nostartēja līmenī. Visaugstāk tika Kristens Krīgers un Helvijs Babris Elites vīru grupā, abiem tikai nedaudz pietrūka līdz iekļūšanai fināla astotniekā. Mājinieks Mikus Strazdiņš gluži tik tālu netika. Pēc šosezon gūtām traumām lieliem varoņdarbiem nebija gatava arī viena no Latvijas Elites dāmu līderēm Vanesa Buldinska. Elites finālos dominēja Holandes braucēji, zeltu izcīnot Nikam Kimmanam un Laurai Smuldersai.

Junioru sacensībās vēl startam nebija gatavs labākais Latvijas braucējs Edvards Glāzers, toties varonīgi – tikai nedēļu pēc smaga kritiena Latvijas čempionātā – cīnījās otrs mūsu valsts labākais juniors Niks Rožukalns, kuram tikai konkurenta kritiens patraucēja cīnīties par vietu pusfinālā. Junioriem finālos triumfēja anglis Ross Kalens un Šveices braucēja Zoja Klāsensa.

Raženu medaļu klāstu latvieši savāca arī svētdienas sacensībās, pie tam Latvijas trio (Helvijs Babris, Kristens Krīgers un Filips Krists Rozītis) izcīnīja pirmos Eiropas čempionu titulus pilnīgi jaunā BMX disciplīnā – komandu sacensībās. Vēl pie zelta medaļām tika U13 grupā Edgars Langmanis un Paula Kibare, bet U16 grupā – pēdējā pirms pāriešanas junioru grupā – uzvarēja Edvarts Emīls Liberts. Vēl amatieru 25+ klasē par čempionu kļuva Klāvs Lisovskis, viņam arī zelts čempionāta pirmajā dienā krūzeru M25/29 grupā.

HOLANDE PRIEKŠĀ VISIEM! Elites grupā finišā, uzgavilējot līdzjutēju pārpilnajām tribīnēm, visiem pārējiem pārliecinoši priekšā braucēji oranžās formās – trīs sestdienas vakarā Valmierā paši ātrākie Holandes BMX vīri (medaļu secībā) Niks Kimmans, Tvans van Gents un Deivs var der Burgs. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru