Egila Levita rosinājumi Saeimai

- 10.Septembris, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Saeimai 5. septembrī sākot rudens sesiju, deputātus uzrunāja Valsts prezidents Egils Levits. Viņš iedibināšot tradīciju un izmantošot Satversmē paredzētās tiesības aktualizēt konkrētā laikā valstī risināmos vissvarīgākos jautājumus, lai, kā viņš teica, «virzītu uz priekšu dažus jautājumus, kas mūs tuvinātu modernai, ilgtspējīgai Ziemeļeiropas valstij».

Latvijas un starptautiskos likumus pat sīkās niansēs labi zinošais jurists E. Levits runas ievadu veltīja valsts likumu tapšanai un pieņemšanas kārtībai, atgādināja, ka Latvijā ir tipiska parlamentārā demokrātija un valsts politiskās varas centrā saskaņā ar Satversmes koncepciju atrodas tautas vēlēts parlaments – Saeima. Tad nu vienīgi Saeimas sēžu zālei jābūt vietai, kurā nosaka valsts politisko darbakārtību, pieņem likumus un lēmumus, kas ietekmē iedzīvotāju labklājību un valsts attīstību.

Diemžēl, kā secinājis E. Levits, arī Latvijā iniciatīvas smagumpunkts par valstij visaktuālāk lemjamajiem jautājumiem ir nevis parlamentā, bet to it kā pati uz saviem pleciem  uzvēlusi valdība. Tad nu Saeimas deputāti bieži ir spiesti pakļauties valdības iesniegto likumprojektu izstrādātāju argumentiem. Arī tādēļ, ka pašiem bieži pietrūkst kaut vai specifisku zināšanu tos izvērtēt. Lai tā neturpinātos, E. Levits uzskata, ka Saeimai ir nepieciešams augsti kvalificēts zinātniski analītiskais un juridiskais atbalsta personāls, kas varētu deputātus konsultēt. Lai uzlabotu pašu likumu kvalitāti, E. Levits piedāvā izveidot neatkarīgu Valsts padomi, kas sniegtu atbalstu valdībai un Saeimai pirms likumu pieņemšanas. Tās ieteikumiem gan būtu tikai rekomendējošs raksturs. Arī pats prezidents sola deputātiem palīdzēt likumprojektu izvērtēšanā, tādēļ aicināja uz ciešāku prezidenta institūcijas un parlamenta sadarbību. Par to E. Levitam jau šomēnes ir paredzēta tikšanās ar visām Saeimas frakciju vadībām.

Komentāri
Pievienot komentāru