Dzejnieks Kārlis Vērdiņš Naukšēnu bibliotēkā

- 2.Jūlijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Mācību gada izskaņā Naukšēnu novada vidusskolas audzēkņiem projekta Es rakstu tev, lasītāj! ietvaros bija iespēja tikties ar vairākkārtēju Latvijas Literatūras gada balvas nominantu un laureātu – dzejnieku un literatūrzinātnieku Kārli Vērdiņu.

Dzejnieks, tikko kā atgriezies no studijām ASV Vašingtona Universitātē Sentluisā, mēroja ceļu uz Naukšēniem, kur viesojās pirmo reizi.

Dzejoļus sācis rakstīt, jau būdams vidusskolnieks. Dzeju publicē kopš 1997. gada, atdzejo un tulko no angļu, krievu, čehu valodas. 2007. gadā K. Vērdiņš pēkšņi ielēca bērnu literatūrā ar diezgan lecīgo dzejoļu krājumu Burtiņu zupa, saceļot strīdus un iegūstot Literatūras gada balvu. Dzejnieks spēj uzrunāt jaunākās paaudzes lasītājus, pat zēnus. Neparasti, ka dzejnieks ļoti daudz dzejoļu veltījis tētiem. Grāmatu Tētis vērts lasīt arī pieaugušajiem, jo tā piedāvā kritisku un ironisku sociālo lomu spēli, kas rosina domāt par attiecībām ģimenē. Grāmatai izmantotas neparastas mākslinieka R. Pētersona ilustrācijas – krāsainie zīmuļi izmantoti nevis zīmēšanai, bet krāsainu skaidu un zīmuļgalu kompozīcijās.

Jaunākā grāmata skolēniem Dilles tante iekļauta arī 2019. gada Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas kolekcijā. Grāmata Dilles tante 2019. gadā saņēmusi Literatūras gada balvu un Pastariņa prēmiju. Šī grāmata sarakstīta poēmas žanrā, kas Latvijā ir reti pārstāvēts bērnu literatūrā. Teksts viegli uztverams un saprotams un vēsta par Dilles tantes cilvēcisko vājumu un ilgām pēc vietas, kur iederēties. Daļu no poēmas dzejnieks nolasīja, bet atstāja arī intrigu, kas notiks ar Dilles tanti poēmas beigās, lai rosinātu jaunos lasītājus izlasīt šo grāmatu. Tikšanās laikā autors mēģināja noskaidrot, kādi dzejoļi auditorijai labāk patīk – skumji vai priecīgi. Autors bija pārsteigts, ka lielākā daļa klausītāju vēlējās klausīties bēdīgos dzejoļus, bet vienaldzīgi nepalika arī jautro dzejoļu laikā. Sevišķi aktīvi klātesošie kļuva, kad varēja uzdot jautājumus, īpaši angļu valodā.

Noslēgumā dzejnieks atzina, ka ir ļoti svarīgi tikties ar lasītājiem, lai uzzinātu viņu viedokli, jo tā vieglāk izvēlēties tēmu un noskaņu jauniem darbiem.

Skolēni bija pārsteigti, ka dzejnieks ir tik jauns, jo skolā mācību grāmatās ievietoto dzejoļu autori ir seni, savukārt dzejnieks teica, ka bērni strauji mainās. «Pirms dažiem gadiem mēs bijām uz viena viļņa, bet nu manās tikšanās reizēs kaut kas jāmaina, lai noturētu viņu uzmanību,» Kārlis Vērdiņš atzina sirsnīgās, godīgās un artistiskās sarunas beigās.

SKOLĒNU TIKŠANĀS ar dzejnieku Kārli Vērdiņu Naukšēnu bibliotēkā. Noras Kārkliņas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru