Dainas Leites gleznas Valmieras muzejā

- 8.Septembris, 2017
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Sestdien, 9. septembrī, pl. 14 Valmieras muzeja Izstāžu nama 2. stāva zālē tiks atklāta Dainas Leites gleznu izstāde Dārzs.

Daina ir Valmieras Kultūras centra Tautas tēlotājas mākslas studijas vadītāja, strādā arī par vizuālās mākslas skolotāju. Dainas Leites gleznās iecienītākie sižeti ir ainava un ziedu klusā daba, kuru noskaņu harmoniju un ikdienu iemieso plūstoši mīkstās formu aprises un kolorīts ar izsmalcinātu zaļo, dzeltenīgo un zilo toņu apvienojumu ar sarkanīgiem akcentiem. Pēdējos gados viņa aizrāvusies ar dārzu motīvu attēlojumu, ar dekoratīvu koku un dažādiem ziediem kompozīcijas centrā fovisma glezniecības tradīcijām tuvā izteiksmē. Glezniecība viņai vienmēr ir un paliek līdzeklis savu sajūtu izteikšanai un mākslinieces izpratnē pieļauj visai subjektīvu īstenības interpretāciju. Šādas kvalitātes veido izstādes Dārzs pamatu.

Mākslas vēsturē glezniecības un dažādi veidotu dārzu attiecības vienmēr bijušas īpašas. Ēdenes dārzs vienmēr simbolizē mūsu mītisko sākumu, dārzs-labirints — mūsu meklējumus, bet Hieronima Bossa Pasaulīgo prieku dārza sirreālie tēli joprojām uzdod jautājumus par cilvēka dabu. Visus dārzus rada cilvēka rokas, atklājot tā veidotāja estētiskajiem priekšstatiem atbilstošu dabas atveidojumu. Tāpēc katrs dārzs ir mākslas darbs. Spilgtākais piemērs ir Kloda Monē veidotais un bieži gleznotais Živernī dārzs.

Izstādes gleznās dominē mākslinieces veidotā dārza ainavas motīvi, un šajās gleznās pārliecinoši izdevies saskaņot daiļrades metodi ar dziļu dabas uztveri, ar triepiena maģiju radīt skatītājam ko līdzīgu mierpilna dārza ilūzijai ar dažādiem ziediem, augiem un kokiem.

Izstāde Valmieras muzejā būs apskatāma līdz 30. septembrim.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru