Čūska — dabai vajadzīga, bet cilvēkus biedējoša

- 1.Augusts, 2018
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Kad kailām kājām var mežā iet

Varbūt nedaudz pārspīlēšu, bet ar diezgan lielu pārliecību ieteikšu, ka šī karstā vasara ir visatbilstošākā, kad ekstrēmu izjūtu cienītāji var doties pastaigā pa mežu, pat purvu kailām kājām, ar ļoti mazu iespējamību saņemt čūskas kodumu. Kā zināms, zīdītājiem un putniem, kurus saucam par siltasiņu dzīvniekiem, ir spēja diezgan efektīvi regulēt savā organismā siltuma uzņemšanu un atdevi, tādēļ tie spēj regulēt saviem ķermeņiem vajadzīgu temperatūru, ko tikai ārkārtējās situācijās ietekmē apkārtējā vide. Turpretī čūska ir tā sauktais aukstasiņu dzīvnieks, kas sava ķermeņa temperatūru spēj noturēt tikai tādu, kāda tā ir apkārtējā vidē. Tad nu izrādās, ka 30 grādi jau ir temperatūra, kas mūsu platuma grādos dzīvojošām čūskām vairs gauži nepatīk. Šāda karstuma pārciešanai tās meklē ēnainu vietu, ielien kaut kur dziļāk, tuvāk zemes vēsumam.

Saprotu, ka gluži bez apaviem uz purvu vai mežu doties tik un tā uzdrošināsies vien retais, jo var uz asumiem pēdas saskrāpēt. Taču šādā karstumā kājas gumijas zābakos arī nav jāsutina. Pietiek uzvilkt vilnas zeķes (bailīgākie var vilkt divas) un pavecas sporta botas, lai vieglām kājām visur joņotu. Kājas saslapināt tādā siltumā nav liela bēda un, ja nu tomēr kādai no karstuma neaizbēgušai čūskai gadīsies uzkāpt, cauri botām un vilnas zeķēm tā iekost nespēs.

Zalktis vai odze?

Purvā gājēji gan parasti ir gatavi (vismaz tā tam vajadzētu būt) satikties ne tikai ar dzērvi, vāveri, bet arī ar kādu čūsku. Bieži vien mitrākās vietās tie ir reāli nekaitīgie zalkši, kurus klasiski var atšķirt pēc dzeltenām austiņām. Pieņemts uzskatīt, ka indīgajai odzei uz muguras ir zigzaga līnija. Bet šīs čūskas reizēm ir tik melnas vai pelēcīgas, ka šī līnija pār muguru var arī nebūt labi redzama. Zalkši parasti ir garāki un slaidāki, odzes — strupākas. Diemžēl reti kurš čūsku uzmanīgi nopēta. Ierauga, iekliedzas un bēg. Savukārt bēg arī čūska, jo nav odzes dabā kaut kam lielam virsū mesties, kur nu vēl pakaļ skriet...

BEZBAILĪGAIS. Ezis ar nomedītu odzi.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru