Cilvēks, kurš iedarbināja pārmaiņas

- 10.Marts, 2021
Viedokļi
Laikrakstā

Pagājušajā nedēļā deviņdesmito dzimšanas dienu atzīmēja cilvēks, kuram Latvijas valsts var lielā mērā pateikties par savu atjaunoto neatkarību, lai arī pats šis cilvēks nedz Latvijai, nedz vēl kādai citai no kādreizējās PSRS republikām nekādu neatkarību piešķirt negrasījās. Runa, protams, ir par PSRS KP CK pēdējo ģenerālsekretāru Mihailu Gorbačovu.

Gorbačovs pie Padomju Savienības stūres nonāca 1985. gadā, un ar pieciem viņa atrašanās pie varas gadiem bija pietiekami, lai milzīgā un šķietami neuzvaramā impērija sabruktu kā kāršu namiņš. Šie notikumi kļuva par iespaidīgu pārsteigumu rietumvalstīm, kuru vadošie sovetologi bija pārliecināti, ka PSRS pastāvēs vismaz līdz 2015. –2020. gadam. Kaut kad ap šodienu, atbilstīgi tā laika pētnieku domām, būtu gaidāms nacionālās spriedzes pieaugums PSRS, kas varētu novest, bet varētu arī nenovest pie impērijas sabrukuma.

Mūsdienās toreizējie pētnieku darbi ar šādu saturu, jāpiebilst, ir kautrīgi nobāzti arhīvu un bibliotēku, ieskaitot virtuālās, tālākajos plauktos, taču, ja ir interese, tad ir atrodami. Savukārt paslēpta tālāk no acīm visa šī analītika acīm redzami ir tādēļ, ka Atlantijas okeāna otrā pusē zibenīgi noorientējās pēc PSRS sabrukuma, pasludinot pēdējo par savas darbības rezultātu. Šis apgalvojums no patiesības tikmēr ir visai tāls, jo PSRS sabruka galvenokārt pati, iekšēju iemeslu dēļ, un viens no būtiskiem šādiem iemesliem bija Mihails Gorbačovs.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru