Bibliotēkas konkursa finālisti Gaismas pilī

- 28.Novembris, 2018
Izglītība
Laikrakstā

Sākoties jaunajam mācību gadam, tika izsludināts projekta «Bibliotēka» konkurss 9. – 12. klašu skolēniem «Uzdāvini savas skolas bibliotēkai 100 jaunas grāmatas!». Projektu īstenoja Baltic International Bank – ilggadējs latviešu literatūras mecenāts. No skolas drīkstēja piedalīties trīs skolēni vai arī komandas trīs cilvēku sastāvā, veidojot video vai foto stāstu, kā arī rakstīt eseju par vienu no trīs piedāvātajām tēmām.

Konkursa atbildīgo darbu veica žūrijas komisija: rakstniece Nora Ikstena, Baltic International Bank stratēģiskās plānošanas vadītāja Jekaterina Kuzņecova, projekta «Bibliotēka» komunikācijas koordinatore Daiga Bitēna un Starptautiskās Rakstnieku un tulkotāju mājas direktore Andra Konste.

Pirms Latvijas simtgades tika paziņotas sešas skolas, kas iekļuvušas konkursa finālā, un tās tika uzaicinātas uz noslēguma pasākumu Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB): Cēsu Valsts ģimnāzija, Ērgļu vidusskola, Jelgavas Valsts ģimnāzija, Rūjienas vidusskola, Valmieras Pārgaujas ģimnāzija (VPĢ) un Viļānu vidusskola.

Pagājušajā nedēļā pulcējās konkursa finālisti, skolu pārstāvji, žūrijas locekļi un konkursa atbalstītāji. Pasākumu vadīja projekta «Bibliotēka» koordinatore Daiga Bitēna, kas klātesošajiem pastāstīja par iesniegtajiem konkursa darbiem. Kopumā žūrijai bija jāizvērtē 66 dalībnieku 58 darbi.

Pasniedzot balvu, Rakstnieku mājas direktore Andra Konste par profesionālu pieeju slavēja VPĢ jauniešus – Ričardu Ediju Štibi un Andri Kārkliņu. Ričards savā esejā bija dalījies pārdomās par pasauli bez drukātajām grāmatām, savukārt Andris konkursam iesniedza foto stāstu par Māra Bērziņa grāmatu «Svina garša». Šo romānu un «Gūtenmorgens pirm'reiz» Andris saņēma dāvanā ar paša rakstnieka autogrāfu.

No Rūjienas vidusskolas konkursā piedalījās Agnese Berkolde un Kate Luīze Kaša. Agnesei balvu pasniedza  izdevniecības «Dienas Grāmata» galvenā redaktore Dace Sparāne-Freimane. Žūrija bija novērtējusi Agneses eseju kā nopietnu pieteikumu literatūrā un pašas jaunietes rakstnieces talantu.

Jekaterina Kuzņecova pateicās visiem vecākiem un skolotājiem, kas jauniešiem iemācījuši mīlēt grāmatas. Vēsturnieks Valters Ščerbinskis aicināja jauniešus būt reizēm pārdrošiem un ambicioziem, kā arī nebaidīties izvirzīt sev lielus mērķus. Ja kaut ko nevar sasniegt tūlīt un šodien, varbūt izdodas sasniegt nākotnē. Izdevniecības «Avots» direktors Jānis Leja uzskata, ka tie, kas nelasa grāmatas, dzīvo tikai vienu dzīvi, un viņam var piekrist. Ilze Veisbārde no «Jāņa Rozes grāmatnīcas» noteikti negrib piedzīvot brīdi, kad fiziskās grāmatas stāvēs neizmantotas un noputējušas.

Uz pasākumu bija ieradusies arī Marina Kosteņecka. Lai gan rakstniece atradās ratiņkrēslā, viņas acis staroja, kad viņa dalījās atmiņās par savu pirmo publikāciju un grāmatu. Tādu pārsteigumu un prieku viņa novēlēja piedzīvot ikvienam konkursa dalībniekam.

Pēc svinīgās daļas LNB pārstāvji konkursa apmeklētājus iepazīstināja ar lasītavu, bibliotēkas kori un pagrabstāvu – grāmatu restaurācijas telpām, kur ne visiem ir iespēja nokļūt. Dalībnieki varēja vērot gan grāmatu atputekļošanas mašīnu, gan sarežģīto roku darbu. Konkursanti uzzināja gan dažus faktus no Gaismas pils celtniecības vēstures, gan pēdējo dienu un mēnešu jaunumus.

JAUNAIS TALANTS. Rūjienas vidusskolas skolnieces Agneses Berkoldes rakstnieces dotības novērtēja žūrijas pārstāvji. Publicitātes foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru