Bērnu, Jauniešu un Vecāku žūrijas 2017 grāmatas ir izlasītas un novērtētas!

- 27.Marts, 2018
Izglītība
Laikrakstā

Visaugstāko novērtējumu saņēma gan lasītāju jau iemīļoti autori — Māris Rungulis («Pastaiga mirušo pilsētā: Pārupes spoku stāsti», izdevniecība Liels un mazs, ilustrators Kristians Brekte) un Kārlis Vērdiņš («Tētis», Liels un mazs, ilustrators Reinis Pētersons), gan arī debitanti — piemēram, Māra Viška, Uldis Daugaviņš, Mārtiņš Sirmais, kuru kopdarbs «Baltais lācis: pasaku pavārgrāmata bērniem» (Liels un mazs) rosinājusi īstus literārus un gastronomiskus priekus daudzās bibliotēkās un skolās. Atzītāko grāmatu vidū ir arī aizraujoši tulkojumi.

Slavenā lācīša Padingtona autors, britu rakstnieks Maikls Bonds, līdz latviešu lasītājam atkal nonācis ar Edvīna Raupa tulkoto grāmatu «Pasaka par peļu pili». Patiešām apsveicami, ka daudzus no laureātiem, ievērojamus ārzemju rakstniekus, esam redzējuši pie mums Latvijā. Vācu rakstniece Anete Mīrsva par savu grāmatu «Samsona ceļojums» (Jāņa Rozes apgāds, tulkotāja Inga Karlsberga) 2017. gadā saņēma Starptautisko Baltijas jūras reģiona Jāņa Baltvilka balvu bērnu literatūrā, savukārt žūrijā 11+ grupā šis smeldzīgais stāsts par zēna un viņa suņa pēdējo kopīgo ceļojumu un mācīšanos pieņemt nāves realitāti ieguva 3. vietu. Pasaulslavenais lietuviešu ilustrators un rakstnieks Ķēstutis Kasparavičs 5+ lasītāju grupā ar savu grāmatu «Īsi stāstiņi par lietām» (izdevniecība Pētergailis, tulkotāja Indra Brūvere) ieguva 2. vietu. Tomēr vismazāko lasītāju lielāko atzinību, 1873 balsis, saņēmusi pēc japāņu pasakas motīviem Renātes Punkas sarakstītā, bagātīgi ilustrētā lielformāta grāmata «Puika, kas zīmēja kaķus» (Jāņa Rozes apgāds). Anitas Kreituses šai grāmatai veidotās neparastās ilustrācijas ieguvušas arī starptautiskas balvas ilustrāciju konkursos, mūsu bērni prot novērtēt kvalitatīvas ilustrācijas. Bērnu žūrija 9+ grupā visaugstāk vērtē jokus, asprātības stāstos par skolas dzīvi, tādēļ aizraujošās katalāņu autoru grāmatas «Uzrodas Flata kungs!» (izdevniecība Latvijas Mediji, tulkotāja Dace Meiere) panākumi ir vispārliecinošākie — 1876 balsis. Arī stāsti par dzīvniekiem vienmēr iegūst augstu novērtējumu, tādēļ godalgoto vidū ir arī somu rakstnieka Timo Parvela grāmatiņas «Muris un Vufs» (apgāds Zvaigzne ABC, tulkotāja Anete Kona) varoņi kaķis un suns. Neparastais divu franču rakstnieku tandēms — Silēna Edgāra un Pols Beorns, kuri kopā radījuši fantāzijas un vēstures romānu jauniešiem «14 — 14» (Jāņa Rozes apgāds, tulkotāja Valērija Lasovska), tikās ar saviem latviešu lasītājiem pagājušā gada nogalē. Viņu grāmata saņēmusi vislielāko atzinību 11+ grupā tūlīt aiz rakstnieka Māra Runguļa grāmatas «Pastaiga mirušo pilsētā», kurai 1. vieta. Salīdzinot ar bērniem, kuriem visvairāk patikušas pasakas, jauniešu žūrija 15+ vecumgrupā devusi priekšroku problēmliteratūrai, tādai kā britu blogeres Zoji Sagas grāmatai «Meitene tīmeklī» (Egmont Latvija, tulkotāja Dace Andžāne) un īru rakstnieces Šīnas Vilkinsones grāmatai «Es joprojām krītu» (izdevniecība Lietusdārzs, tulkotāja Māra Cielēna), kas stāsta par 16 — 17 gadus veciem jauniešiem, īpaši par kādu puisi, kurš ierodas jaunā skolā, traģisku noslēpumu pavadīts.

Vecāku žūrija visaugstāk novērtējusi zviedru autora Frēdrika Bakmana grāmatu «Omce sūta sveicienus un atvainojas» (Jāņa Rozes apgāds, tulkotāja Renāte Punka), tas ir stāsts par septiņgadīgo Elzu un viņas vecmāmiņu Omci, ko daži sauc par ekscentrisku vai pat par traku, bet meitene viņu uzskata par supervaroni, kura prot izdomāt stāstus par bruņiniekiem un princesēm. Otro vietu vecāku žūrija piešķīra amerikāņu rakstnieka Entonija Dora romānam «Mums neredzamā gaisma» (apgāds Zvaigzne ABC, tulkotāja Māra Poļakova), kur lasām par karu, tā radīto izmisumu un nežēlību, kas tomēr nespēj iznīcināt dzīvesprieku. Tēva un viņa divpadsmitgadīgās, aklās meitas stāsts aizkustinājis ļoti daudzus. Trešā vieta — latviešu rakstniecei Dacei Vīgantei un viņas debijas grāmatai «Ledus apelsīns» (apgāds Zvaigzne ABC), kurā apkopoti izjusti un psiholoģiski niansēti stāsti par cilvēkiem, bērna dzīves nozīmīgās drāmas.

Lielie Lasīšanas svētki, kuros piedalījās Bērnu, Jauniešu un Vecāku žūrijas pārstāvji arī no Valmieras puses, izdevās lieliski! Godalgoto grāmatu autori saņēma no mums Valmieras minerālūdens veldzējumu, drosmīgākie tika pie TV3 un LNT intervijām. Bet pašā noslēgumā, jau atvadoties no viesmīlīgās LNB, izdevās tvert fotomirkli kopā ar rakstnieku Māri Runguli.

Nepazaudēsim savu lasītprieku un lasītkāri, gaidīsim jauno grāmatu kolekciju!


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru