Baldriānu un citus augus augstākā godā celt

- 1.Augusts, 2017
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Apzināt un izvērtēt vairāku Latvijā augošo ārstniecības augu sugu unikālos ģenētiskos resursus, salīdzinot tos ar ārzemēs audzētajām un kultivētajām šķirnēm, šogad ir sākuši zinātnieki no SIA «Field and Forest» un Vides risinājumu institūta. Ir pieļāvums, ka pie mums savvaļā, vēl ne pārāk piesārņotā dabiskā vidē gadu desmitiem iedzīvojušies augi ir saglabājuši daudz izcilākas ārstnieciskās vērtības nekā ārzemēs īpašās plantācijās kultivētie. Ārstniecisko augu apzināšana un to sēklu kolekcijas veidošana notiek projekta «Medicīnisko un aromātisko augu daudzveidības palielināšana» ietvaros.

Projekta zinātniskā vadītāja Arta Kronberga: «Mēs bieži vien paši neapzināmies, kādas vērtības aug mums tepat blakus — dārzā, mežā, pļavās. Latvijas izcelsmes ārstniecības augu ģenētiskie resursi ir mūsu dabas resursu mantojums. Mūsu iecere ir apzināt, savākt un novērtēt šo ģenētisko mantojumu, lai spētu saglabāt to arī nākamajām paaudzēm.»

Šogad ģenētiskos paraugus iecerēts savākt no ārstniecības kumelītēm, ārstniecības pienenēm un baldriāna. Tā kā jūlija nogale un augusts pie mums ir baldriāna galvenais ziedēšanas laiks, kad pēc sīkajiem gaiši sārtajiem vai gaiši violetajiem ziediem šo augu vislabāk var pamanīt, zinātnieki aicina dabas draugus un augu pazinējus talkā ziņot par vietām, kur savvaļā šie augi ir manīti lielākos apjomos. Viņi uzsver, ka būtiski ir apzināt šo augu atradnes visā Latvijā.

PĻAVĀS UN UPMALĀS PAMANĀMAIS. Baldriāni zied ar gaiši sārtiem vai gaiši violetiem ziediem. Kad tādi pamanīti, augu visvieglāk ir noteikt pēc īpaši smaržīgā sakneņa.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru