Arī Vidzemē – sēja pilnā sparā

- 17.Aprīlis, 2019
Viedokļi
Laikrakstā

Vidzemes un Latgales lielākā lauksaimnieku kooperatīva «VAKS» biedru laukos jau labu brīdi kā valda aktīva pavasara  darbu rosība. Apskatot sējumus, kopumā varu ar gandarījumu teikt, ka aizvadītā ziema reģiona lauksaimniekus šoreiz ir pažēlojusi, tādēļ 99% ziemāju platību pēc ziemošanas perioda pašlaik ir pat ļoti labā stāvoklī, un tas nozīmē, ka pašlaik mūsu rīcībā ir labs, es pat atļaujos teikt, – cerīgs potenciāls jaunai ražai. Pamats ir ielikts, nu viss tālākais ir atkarīgs no savlaicīgas un profesionāli pareizas ziemāju kopšanas. Tieši tādēļ ziemājus arī pašlaik visi un visur mēslo, dodot tiem pēc ziemas papildmēslojumu.

Tā kā šogad lauki ātri vien nožūst, tad, kur vien lauksaimniecības tehnika bez problēmām tiek virsū, tur paralēli ziemāju papildmēslošanai notiek arī vasarāju sēja. To platības šogad būs salīdzinoši mazākas, jo mūsu lauksaimnieciski izmantojamās zemēs atkal ir atgriezušies ziemāji, to tagad ir 75% no visiem sējumiem, kas ir pat vairāk nekā pirms dažiem gadiem. Atcerēsimies, ka 2017. gada rudenī pārlieku ieilgušo lietavu un slapjās zemes dēļ daudzviet laukos graudkopji ziemājus nevarēja fiziski iesēt. Rezultātā pērn ziemāju platības arī mūsu reģionā likumsakarīgi samazinājās. Toties pērn siltais un samērā garais rudens ļāva ziemāju sēju paveikt laikā – un nu pie mums atkal ir atgriezušies ziemāji.

Vasarāju sējā darba kārtībā pašlaik ir lauku pupas, rapsis un kvieši. Miežus gan sēs nedaudz vēlāk. Tā kā pašlaik norises dabā liecina, ka zemei mitruma trūkst un pavisam drīz tā var pietrūkt vēl vairāk, tad tagad katra diena sējā ir no svara, un jo ātrāk, jo labāk! Kooperatīva «VAKS» biedri to apzinās, tādēļ var droši teikt, ka arī mūspusē sēja rit pilnā sparā. Dažkārt bija dzirdētas bažas par to, ka šajā pavasarī varētu nepietikt vasarāju sēklas materiāla, taču mēs jau laikus informējām savus biedrus, ka «VAKS» rīcībā ir pietiekami pilnīgi visas iespējamās mūsu pašu kooperācijas sēklkopības speciālistu izaudzētās un sēklu ražotnēs atbilstoši kvalitātes prasībām sagatavotās sēklas. Ir gādāts arī par sēklām zālājiem un bioloģiskajām saimniecībām. Ir tikai 17. aprīlis, vēl samērā agrs pavasaris, tomēr tas zemes kopējus mudina pasteigties, jo, liekas, šogad īsti vietā ir teiciens: «Labs darbs, kas izdarīts!» Lai mums visiem izdodas!


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru