Arheoloģiskā izpēte Zilākalnā tuvojas noslēgumam

- 12.Jūlijs, 2023
Pie mums un citur
Laikrakstā

Īstenojot Kohēzijas fonda projektu «Antropogēnās slodzes samazināšana un kompleksu apsaimniekošanas pasākumu īstenošana dabas liegumā «Zilaiskalns» Valmieras novada pašvaldībā», tiek veikta arheoloģiskā izpēte valsts nozīmes kultūras piemineklī «Zilaiskalns ar Upur­akmeni – kulta vieta un viduslaiku kapsēta». Projekts paredz demontēt esošo ugunsnovērošanas torni un uzbūvēt jaunu publiski pieejamu skatu torni.

Arheoloģiskā izpēte Zilākalnā aizsākās pagājušā gada rudenī. Pēc darbu pārtraukšanas ziemas periodā, kad visi rakumi atkal tika aizbērti, tā atsākusies un nu tuvojas noslēgumam. Par jau paveikto aizvadītajā piektdienā «Liesmai» pastāstīja «Arheoloģiskā izpēte» SIA arheologi OSKARS UŠPELIS un LAURA LĒĢERE.

Oskars Ušpelis stāsta: «Pagājušajā gadā izrakumos atklājās un antropologam tika nodotas 19 cilvēku mirstīgās atliekas. To izpētes rezultātā konstatēts, ka šajā viduslaiku kapsētā nav apglabāts neviens vīrietis, tikai sievietes un bērni, tostarp jaundzimušie līdz viena mēneša vecumam, arī 10 – 11 gadus veci pusaudži, arī vecākas sievietes. Apbedītajiem konstatētas dažādas slimības, tostarp artrīti, mugurkaula deformācijas, bet pamatā bijušas zobu problēmas. Mirušie vairākās vietās un dažādos laika periodos guldīti divās līdz četrās kārtās, taču nav tādu liecību, pēc kurām apbedījumu laiku varētu precīzi noteikt. Atrastas tikai dažas monētas, kuras nav saistītas ar apbedījumiem. Mēs tos saistām ar 17. gadsimtu.»

KATRS ZĪDAIŅA SKELETA kauliņš tiek uzmanīgi pacelts no apbedījuma vietas, ar otiņu attīrīts no zemes un ievietots atsevišķā maisiņā. Arheoloģei Laurai Lēģerei šajā darbā palīdz Adrians. Ārijas Romanovskas foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru