Ar lakšu salātiem — piesardzīgi!

- 21.Aprīlis, 2017
Tūrisms un daba
Laikrakstā

Lai arī šis pavasaris ir ļoti untumains, daudzviet krietni virs zemes paguvuši izslieties svaigi salātos un ēdienu piedevās baudāmi zaļumi, kas lielākās vai mazākās buntītēs jau nopērkami tirgū. Starp tiem arī lakši jeb meža ķiploki, kuru pēc ķiplokiem smaržojošās un arī garšojošās lapas visgardākās ir tieši pavasara svaigumā. Lakši ir pietiekami īpatnējs garšaugs, lai par nelielu buntīti tirgū prasītu pat eiro.

Taču pirms šādu lakšu buntīšu pirkšanas dabas vērtību sargātāji aicina noskaidrot, kur tie audzēti, kā iegūti. Jāatgādina, ka laksis Latvijā ir aizsargājams augs un iekļauts Sarkanajā grāmatā. Ministru kabineta noteikumos tas atzīts par īpaši aizsargājamu sugu, un tam ir ierobežota izmantošana. Tāpēc dabā augošus lakšus nedrīkst plūkt pat savām vajadzībām, kur nu vēl tirgot. Sodi par lakšu nelikumīgu realizāciju nav no  mazajiem: fiziskai personai var piemērot naudas sodu līdz 700 eiro, savukārt juridiskai personai līdz pat 1400. Abos gadījumos tiek konfiscēti arī nelikumīgi iegūtie lakši.

Šo likuma bardzību lakšu buntīšu tirgotāji reāli zina labi, tādēļ visi kā viens apgalvos, ka lakšus izaudzējuši savos dārzos. Tā kā it sevišķi pavasaros pieprasījums pēc lakšu salātiem ir pietiekami liels, daudzi mazdārziņu īpašnieki pilsētās tos patiešām pamanās ieaudzēt paši. Tas izdarāms, izaudzējot stādus no legālā pārdošanā esošajām sēkliņām vai arī pavasaros iepērkot stādus no stādaudzētājiem.

Lakšu lapu tirgotājam, kurš stāsta, ka tās izaugušas viņa dārzā, jebkurā gadījumā ir jābūt gatavam, ka dabas aizsardzības inspektori var aizbraukt šo dārzu pārbaudīt. Lai tirgū nerastos lieki pārpratumi par lakšu, arī citu aizsargājamo augu pārdošanu, vispareizāk ir pašvaldībā izņemt izziņu ar apliecinājumu, ka šādi saudzējamie augi tik tiešām reāli aug konkrētas personas dārzā.

GARDAIS PIEDĀVĀJUMS. Pārdošanai groziņā sarindotās lakšu lapas.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru