Aitu dienas

- 14.Jūlijs, 2011
Pilsētās un novados
Portālā

Jau trešo reizi Latvijā norisināsies Latvijas aitu audzētāju asociācija (LAAA) rīkotais starptautisks aitu novērtēšanas pasākums ”Aitu dienas”, kas ir LAAA organizētais aitkopības popularizēšanas galvenais pasākums, un ir būtisks pasākums aitkopjiem un interesentiem, kur iegūt aktuālāko informāciju un praktiskus padomus gan aitu audzēšanā, gan tirdzniecībā, gan eksporta organizēšanā.

Lai arī šobrīd nozares attīstības iespējas netiek pilnībā izmantotas, aitkopības nozares pārstāvji atzīst, ka vērojama strauja intereses par aitkopību palielināšanās.  “Salīdzinot ar neatkarības atgūšanas laiku aitu ganāmpulku skaits ir ļoti mazs, taču tik strauju attīstību, kā pēdējos piecos gados aitkopības nozare laikam nav piedzīvojusi. Šobrīd ir ļoti svarīgi rīkoties tālredzīgi, nospraužot mērķus, izvērtēt aitkopības attīstības tendences Eiropā un nepieļaut kaimiņu kļūdas. Aitu audzēšanai ir jābūt pelnošai ilgtermiņā, un patērētājs ir tas, kurš to var nodrošināt. Katrai aitai gaļas ražošanas saimniecībā divos gados būtu jāatnes trīs reizes pa dvīnīšiem, tādēļ jāizaudzē veselas, auglīgas, pienīgas aitu mātes. Šādus dzīvniekus būtu jāizaudzē pietiekamā daudzumā šķirnes saimniecībās, ieguldot mūsu aitkopības selekcijas speciālistu un zinātnieku pieredzi un zināšanas. Vairāku gadu desmitu laikā ir pierādījies, ka mūsu vietējā Latvijas tumšgalve ir potenciāli ļoti laba mātes šķirne. Tādēļ, jūtot pieaugošo interesi par aitkopību,  „Aitu dienas 2011” apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar profesores Genovefas Norveles jau pirms 20 gadiem loloto vīziju „Miljons aitas Latvijā”.”, stāsta Kaspars Kļaviņš, šķirnes aitu ganāmpulka „Ances” īpašnieks.

“Aitu dienās 2011” piedalīsies Latvijas un ārzemju aitu audzētāji, nozares eksperti, aitu produkcijas ražotāji un pārstrādātāji, aitkopības aprīkojuma, barības un kopšanas līdzekļu tirgotāji, LAAA sadarbības partneri, kā arī jebkurš interesents ir aicināts piedalīties.

“Latvijā specifisko nozaru izaugsmi sekmē pašas nozares pārstāvju aktīva darbība nozares popularizēšanā, savstarpēja informācijas un zināšanu apmaiņa. Svarīgi, ka pieredzējušie speciālisti neliedz padomus jauniem uzņēmējiem, kas vēlas uzsākt lauksaimniecības biznesu, vai tikko sākusī, tādēļ šādu nozares pasākumu organizēšana ir ļoti nepieciešama. Latvijā gaļas ražotājiem ir liels izaugsmes potenciāls arī vietējā tirgū, jo šobrīd spējam saražot pagaidām vien 40-60% no pašpatēriņam nepieciešamā, turklāt rada augstāku pievienoto vērtību. Iespēja saņemt regulāras un kvalitatīvas konsultācijas par aktualitātēm gan pašu mājās, gan ārzemēs, kā arī aitas gaļas noieta sekmēšana zemniekiem ir ļoti svarīga” skaidro Maira Dzelzkalēja, Zemnieku Saeimas priekšsēdētāja vietniece.

“Aitu dienas 2011” notiks šajā nedēļas nogalē 16. – 17. jūlijā, aitu kontrolizaudzēšanas un kontrolnobarošanas stacijā Rūjienas novada, Jeru pagasta ”Klimpās’’.

Detalizēta „Aitu dienas 2011” programma pieejama asociācijas mājas lapā www.latvijasaita.lv

Komentāri
Pievienot komentāru