Ādama Oleārija piezīmes par Livoniju

- 29.Novembris, 2023
Valmierietis
Laikrakstā

Ādams Oleārijs (vācu: Adam Olearius, 1599–1671) bija slavens vācu ceļotājs, ģeogrāfs, orientālists, vēsturnieks, matemātiķis un fiziķis. Ādama Olēarija apraksti ir vieni no ievērojamākajiem 17. gadsimta literārajiem fenomeniem. Pateicoties aprakstu precizitātei, tie ir kļuvuši par svarīgiem sava laika avotiem un ļauj iepazīt arī Livonijas zemi 17. gadsimta sākumā.

Būdams Šlēsvigas-Holšteinas sūtniecības delegāts, Ādams Oleārijs Livoniju pirmoreiz apmeklēja 1633. gadā. Viņa novērojumi sniedza būtisku ieguldījumu Livonijas zemes aprakstu veidošanā, papildinot tos ar paša  zīmējumiem. Ādams Oleārijs ar jēdzienu «Livonijas zeme» apzīmējis teritorijas no Daugavas līdz Somu līcim, iedalot tās divās daļās – Lettijā un Igaunijā.

Jāņem vērā, ka Ādams Oleārijs bija precējies ar Tallinas maģistrāta padomnieka meitu. Šis fakts viņa darbos atspoguļojās kā privāta rakstura salīdzinājumu iekļaušana, ar tiem papildinot dažādu ikdienas situāciju aprakstu.

Oleārijs Livoniju salīdzināja ar austrumu zemēm, kuras viņš bija apmeklējis, piedaloties izpētes ekspedīcijās kā Šlezvigas-Holšteinas sūtniecības pārstāvis, piemēram,  Persijā un Maskavijā  (Maskavas liekņazistē).

1647. gadā izdota karte. Ilustrācija no Valmieras muzeja krājuma


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru