Vidzemes talanti Latvijas simtgadei

- 13.Septembris, 2018
Kultūra un izklaide
Laikrakstā

Svētdien, 2. septembrī, Vidzemes koncertzālē Cēsis notika Vidzemes reģiona mūzikas skolu audzēkņu koncerts Vidzemes talanti Latvijas simtgadei, ko organizēja Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskola sadarbībā ar skolas atbalsta biedrību, Valsts kultūrkapitāla fondu un Cēsu novada pašvaldību. Koncertā kopā ar Vidzemes kamerorķestri Andra Veismaņa vadībā muzicēja mūzikas skolu audzēkņi no Alūksnes, Cēsīm, Dzērbenes, Jaunpiebalgas, Limbažiem, Madonas, Salacgrīvas, Smiltenes, Staiceles un Valmieras.

Šogad koncerts bija veltīts Latvijas simtgadei, tādēļ dominēja latviešu komponistu opusi – skanēja Jāņa Ivanova, Jāņa Mediņa, Jāzepa Mediņa, Alfrēda Kalniņa, Arvīda Žilinska, Ģederta Ramana, Andra Riekstiņa un Andra Baloža skaņdarbi, kurus solo instrumentiem ar orķestri aranžējis Andris Riekstiņš. Jāzepa Mediņa Melodiju, kuru atskaņoja valmieriete Annija Tauriņa, aranžējis šī raksta autors. Jauno mūziķu atskaņojumā klausītājiem bija iespēja dzirdēt dažādu instrumentu skanējumu – vijoles, alta, čella, klavieru, klarnetes, flautas, akordeona, saksofona un arī solo dziedāšanu.

Spēlēt kopā ar Vidzemes kamerorķestri jaunajiem mūziķiem ir lieliska izaugsmes iespēja. Sākotnēji koncerti notika Cēsu internātpamatskolā – rehabilitācijas centrā Meža skola, bet jau vairākus gadus koncerti notiek Vidzemes koncertzālē Cēsis. Priecājos, ka kamerorķestrī visos tā pastāvēšanas gados muzicējuši arī vairāki valmierieši – Inguna Birzniece, Jānis Atslēga, Madara Pētersone, Kristaps Pētersons, patlaban kamerorķestrī spēlē Maija Ozola, Anna Spalviņa, Irina Pupiņa un Undīne Cercina.

Vijolniece Inguna Birzniece savās atmiņās par Vidzemes kamerorķestri stāsta:

«Var uzskatīt, ka šajā orķestrī esmu muzicējusi no pašiem pirmsākumiem, jo tā pamatsastāvs veidojās no Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas pedagogiem un audzēkņiem. Kad 1974. gadā iestājos šajā mācību iestādē, orķestris jau pilnā sparā darbojās kā mūzikas vidusskolas patstāvīga koncertvienība, un arī man bija tas gods pirmo vijoļu sastāvā piedalīties visos pasākumos un koncertos. Valmieriešus pārstāvēja arī altists Jānis Atslēga, bet vijolniekus – joprojām orķestrī spēlējošā Anna Spalviņa. Vislielākā loma orķestra izveidē un darbībā bija izcilajam pedagogam čellistam Igoram Grapam, kura vadībā ne tikai mēģinājām, bet bija arī plaša koncertdarbība un skaņu ieraksti. Joprojām saglabājušās fotogrāfijas no ierakstiem televīzijā Straupes pilī, koncertiem Tartu universitātes aulā, Gaujienā un citviet. Īpaši pieminams arī tas, ka Igors Graps bija ne tikai skolotājs un diriģents, bet orķestri izveidoja kā ģimeni ar savu iekšējo dzīvi. Jāpiezīmē, ka cilvēciskie kontakti ir ļoti būtiski. Visi bijušie orķestranti atcerēsies arī vasaras nometnes Vecpiebalgas Kaudzīšu skolā, kur pavadījām vairākas vasaras, gatavojot programmas un arī atpūšoties. Man personīgi šī orķestra prakse devusi ļoti daudz, jo savā karjerā ar šādu lietu nebiju saskārusies.»

Šogad koncertā Vidzemes talanti Latvijas simtgadei kopā ar Vidzemes kamerorķestri Andra Veismaņa vadībā muzicēja valmierieši Estere Kuple, Paula Purava (vokālā pedagoģe Zane Jankuna), Izolde Bernadeta Ozoliņa (alta spēles pedagoģe Irina Pupiņa), Annija Tauriņa (klavierspēles pedagoģe Ritma Pētersone-Cepīte), Marta Evelīna Apsīte un Ikars Krievs (klavierspēles pedagoģe Irina Grīnberga).

Paldies Vidzemes kamerorķestrim un diriģentam Andrim Veismanim, Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolai un direktoram Vigo Račevskim, koncerta dalībniekiem un viņu skolotājiem! Uz tikšanos nākamajos koncertos!

MŪSĒJIE ar diriģentu Andri Veismani – Annija Tauriņa un Ritma Pētersone-Cepīte... Aivara Cepīša foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru