25. Marts, 2019
Vārda dienu svin: Māra, Marita, Mārīte

Vēlreiz: tas ir pretlikumīgi!

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Šonedēļ tikai vienas diennakts laikā (17./18. martā) Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) saņēma 200 izsaukumus uz kūlas ugunsgrēkiem. Kopumā šogad Latvijā reģistrēti jau 1127 kūlas ugunsgrēki.

Vēlreiz: tas ir pretlikumīgi!

Latvijā kopumā izdegušas teritorijas apmēram 510 hektāru platībā. Kūlas ugunsgrēku skaits, degšanas platības un aktivitāte katru gadu ir atkarīga no laikapstākļiem un cilvēku apziņas. Ja ir mitrs un silts pavasaris, tad ātri izaug jaunā zāle un kūlas ugunsgrēku «sezona» nav ilga. Savukārt, ja ilgstoši nav lietus, pērnā zāle kļūst aizvien sausāka, kūlas ugunsgrēku skaits un platības pieaug un kūlas ugunsgrēkus izraisa ne vien ļaunprātīgi dedzinātāji, bet arī nevīžīgi autobraucēji, kuri izmet nenodzēstus cigarešu izsmēķus, kas aizdedzina sauso zāli.

VUGD atgādina, ka kūlas dedzināšana ir aizliegta.apdraud ne tikai cilvēku īpašumu, bet arī veselību un dzīvību. Kūlas ugunsgrēki var būt tikai tajās vietās, kur nav sakopts un rudenī nopļauta zāle. Kūlas dedzināšana nav veids, kā sakopt neapsaimniekotās un nesakoptās teritorijas.

Plaši ir izplatīts mīts, ka kūlas dedzināšana var būt kontrolēta. VUGD norāda, ka kūlas dedzināšanu nav iespējams kontrolēt — vēja un citu apstākļu ietekmē degšanas virziens var mainīties, liesmas var strauji izplatīties un pārmesties uz ēkām. Jo garāka zāle, jo lielākas liesmas un nekontrolējamāks ugunsgrēks.

Saistībā ar kūlas ugunsgrēkiem VUGD kontrolē, vai ievērotas Ugunsdrošības noteikumu prasības. Ja konstatēts pārkāpums, tiek sākta administratīvā lietvedība.

Ugunsdrošības noteikumos noteikts, ka ikvienas personas pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var novest pie ugunsgrēka; 20. punkts — ka objekta teritoriju sistemātiski attīra no degtspējīgiem atkritumiem, bet ap ēkām 10 metrus platu joslu attīra no sausās zāles un nenovākto kultūraugu atliekām.

Normatīvajos aktos ir paredzēti šādi sodi:

* par kūlas dedzināšanu uzliek naudas sodu fiziskām personām divsimt astoņdesmit līdz septiņsimt eiro;

* par zemes apsaimniekošanas pasākumu neizpildīšanu un zāles nepļaušanu, lai novērstu kūlas veidošanos, uzliek naudas sodu fiziskām personām no simt četrdesmit līdz septiņsimt eiro, bet juridiskajām personām — no septiņsimt līdz divtūkstoš deviņsimt eiro;

* zemes īpašniekiem (valdītājiem) jāveic nepieciešamie pasākumi, lai objekta teritorijā nenotiktu kūlas dedzināšana. Par šās prasības pārkāpšanu VUGD uzliek naudas sodu fiziskām personām no trīsdesmit līdz divsimt astoņdesmit eiro, bet juridiskai personai — no divsimt astoņdesmit līdz tūkstoš četrsimt eiro.

Pašvaldību administratīvās komisijas ir tiesīgas izskatīt administratīvo pārkāpumu lietas.

VUGD katru gadu informē un izglīto iedzīvotājus par kūlas dedzināšanas bīstamību, bet ar to nepietiek, lai šādu ugunsgrēku skaitu samazinātu. Nepieciešama aktīvāka pašvaldību iesaistīšanās, kā arī iedzīvotāju domāšanas maiņa, apzinoties savas rīcības iespējamās traģiskās sekas. VUGD aicina iedzīvotājus sakopt sev piederošās teritorijas bez kūlas dedzināšanas.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Partneri