22. Augusts, 2019
Vārda dienu svin: Rudīte, Everts

Veiksmes pamatā – darbs un uzticēšanās

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Turpinot rakstu sēriju par lieliem un veiksmīgiem uzņēmumiem Valmierā, ar kuru veikumu varam lepoties, šoreiz iepazīstinām ar Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvo sabiedrību „Vidzemes agroekonomiskā kooperatīvā sabiedrība” (LPKS „VAKS”), kas ir uzņēmums ar 19 gadu pieredzi. Tā pastāvēšanas laikā piedzīvotas gan vairākas nosaukuma un stratēģiju maiņas, gan dažādi kāpumi un kritumi. Tomēr jau pēdējos gadus kooperatīvs darbojas ar stabilu augšupeju. Pateicoties labiem laikapstākļiem, čaklām darba rokām un asiem prātiem, LPKS „VAKS” 2012.gadā sasniedza savu pašreiz augstāko rādītāju – 35 miljonus latu, tādējādi tas ir uzņēmums ar otru lielāko apgrozījumu Valmierā. Lai gan uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons pieticīgi nosaka, ka šādus rādītājus palīdz sasniegt neizsīkstošais pasaules pieprasījums pēc pārtikas, var droši apgalvot – pirms vairākiem gadiem īstenotā ideja par kooperatīva radīšanu bijusi veiksmīga un labi pārdomāta.

Indulis Jansons
Indulis Jansons

Neatlaidība un neizsīkstoša enerģija

Lai graudkopība izdzīvotu un to varētu pārdot gan vietējā, gan ārzemju tirgū, 90.gadu beigās bija jāpieņem lēmums par modernu, bet tajā pašā laikā senu modeli – kooperatīvu. Proti, zemnieki ražo, bet smagāko darbu – pārdošanu, pirmapstrādi un loģistiku nodrošina kooperatīvs. „Latvijā nav daudz resursu, bet mums ir auglīga zeme un labvēlīgs klimats lauksaimniecībai, un to vajag izmantot. Atceraties, cik daudz aizaugušu platību bija pāris desmitus gadu atpakaļ un cik maz to ir šobrīd,” stāsta I. Jansons. Lai gan sākums nebija viegls, jo lielākai daļai vārds „kooperatīvs” saistījās ar terminu ‘kolhozs’, ieguldot lielu darbu, laiku un pacietību, lauksaimnieku uzticību izdevās iegūt. „Kooperatīvu nevar veidot no augšas, liela nozīme ir lauksaimniekiem,” apgalvo I. Jansons. Tāpat jāpateicas attīstītajai infrastruktūrai un dzelzceļa mezglam, kas palīdz sasniegt plašus tirgus arī ārpus Latvijas robežām.

Neskatoties uz to, ka Latvijā lauksaimnieku paliek arvien mazāk, biedru skaits ar katru gadu palielinās. Šobrīd tās ir 365 lauksaimniecības, kas galvenokārt pārstāv Vidzemi un Latgali. Pašreiz arī darbinieku skaits ir rekordliels – 60, tai skaitā aptuveni 10 sezonas darbinieki, 10 strādā Varakļānu un 10 Gulbenes filiālē. Vēl viens rādītājs, ar ko LPKS „VAKS” lepojas, ka tas ir lielākais uzņēmums Vidzemē ar Latvijas kapitālu – 622 000 latu, ko ieguldījuši zemnieki. Šāds skaitlis liecina par lauksaimnieku uzticību kooperatīvam un vēlmi to attīstīt. Tas arī ir viens no LPKS „VAKS” veiksmes stūrakmeņiem, jo tā galvenais darbošanās mērķis ir palīdzēt zemniekam. „Iemesls, kāpēc kooperācija tika dibināta, ir zemās cenas, no kurām cieta zemnieki. Ar kooperatīva palīdzību peļņa tiek pārdalīta, un zemnieks kaut ko iegūst, citādāk viņš kā ķēdes pēdējais posms regulāri tiktu apdalīts,” norāda I. Jansons. Rūpes, neizsīkstoša vēlme palīdzēt un attīstīties, kā arī pierādīt, ka Latvijas lauksaimnieki var saražot tikpat kvalitatīvus graudus kā attīstītās Eiropas valstis, ir dzinējs, kas motivē un palīdz sasniegt arvien jaunas virsotnes.

Lauksaimniecībai ir nākotne

Pagājušajā gadā bija rekordražas un augstas graudu cenas, tāpēc apgrozījums bija tik liels. Šogad tā nebūs, jo ziema Vidzemē nebija labvēlīga. Tāpat arī cenas pasaules tirgū šogad kritušās, līdz ar to LPKS „VAKS” ieņēmumi 2013.gadā būs mazāki, tomēr valdes priekšsēdētājs Indulis Jansons ir optimistisks: „Ar vārdu „kooperatīvs” vien nepietiek, tam jābūt ekonomiski efektīvam tirgū. Lai palielinātu apgrozījumu un kapacitāti, tikko investējām Gulbenes un Varakļānu punktos – katrā pa vienam miljonam latu. Visu laiku jādomā līdzi un jārēķina, lai saglabātu savu pozīciju tirgū un uzticību klientu acīs.”

I. Jansons ir pārliecināts, ka lauksaimniecībai Latvijā ir nākotne, jo zemnieki spēj saražot krietni vairāk produkcijas nekā pašiem ir vajadzīgs. Tāpat nepārtraukti attīstās tehnoloģijas, un Latvijas lauksaimnieki „tur līdzi” bagāto Eiropas valstu zemniekiem. To pierāda apjoms un ātrums, kādā graudi tiek pievesti kooperatīvam, kā arī tas, ka lauksaimniecībā atgriežas jaunā paaudze. „Agrāk es pazinu visus kooperatīva biedrus, bet nu to skaits ir palielinājies, kā arī ir daudz gados jaunu cilvēku, kas, protams, priecē un liek sarosīties,” stāsta I. Jansons. LPKS „VAKS” domā ne tikai par to, kā attīstīt tehnoloģijas un ražošanu, bet arī izglīto savus biedrus, ziemā organizējot dažādus seminārus, lai lauksaimnieki būtu zinoši, elastīgi, gatavi izaicinājumiem un konkurētspējīgi.

Indulis Jansons norāda, ka Valmiera ir Vidzemes lauksaimniecības centrs, tāpēc priecājas, ka uzņēmums izveidots šeit – draudzīgā un uz attīstību vērstā vidē. LPKS „VAKS” valdes priekšsēdētājs valmieriešiem novēl būt pozitīviem un meklēt veidus, kā sadarboties. „Visi nebūs karaļi. Darbojoties kopā, ilgtermiņā labklājība ir sasniedzama. Ar sadarbību uz attīstību!”

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 

Partneri