Veikalu ķēdes interesējas par kooperatīviem

- 29.Marts, 2018
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Trikātas pagasta «Jaunapsītēs», «Kalnavīteros» un «Skujiņās» saimnieko VINETA SKUJIŅA ar dēliem GATI un MĀRI. Juridiski saimniecības skaitās atsevišķi, taču praktiski Skujiņi tās apsaimnieko kopā. «Jaunapsītēs» saimnieko kopš Breša laikiem, te audzē dažādus dārzeņus, taču vairāk saimnieki atpazīstami pēc aromātiskiem lokiem un dillēm, kurus, glīti safasētus, var iegādāties Latvijas veikalos.

Veiksme slēpjas sadarbībā

«Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvajā sabiedrībā «Dārzeņu grozs» esam apvienojušās septiņas saimniecības. No visām iesaistītajām paši esam vislielākie. Piecās 300 kvadrātmetru siltumnīcās audzējam lokus, bet siltajā sezonā uz lauka arī dilles, pētersīļus, kartupeļus, kāpostus, ķiplokus, kabačus un lauka  gurķus — vienvārdsakot visu, kas aug mūsu klimatiskajos apstākļos un kam tirgū ir noiets,» skaidro G. Skujiņš, izrādot apsildāmās siltumnīcas, kurās sastādītie sīpoli jau ražo no rudens.

Saimnieks sarunas laikā uzsver kooperatīva nozīmi, sacīdams, ka citādi lielajā tirgū nav iespējams iespraukties: «Zināmākos veikalu tīklus interesē lieli apjomi, un viena saimniecība to nespēj saražot, tāpēc, lai ar tevi kā ražotāju rēķinātos un vispār uzsāktu sarunas, jāspēj ne tikai apsolīt, bet tik tiešām nodrošināt kā daudzveidīgu piedāvājumu, tā konkrētu pieprasījumu. Kooperatīva otra priekšrocība ir tā, ka, savstarpēji sadarbojoties, mēs spējam ilgāk piedāvāt kvalitatīvu, aromātisku un vērtīgu vietējo produkciju. Jebkurā gadījumā uzpircējs nav ieinteresēts sadarboties ar daudzām mazām saimniecībām, kas nedēļā izaudzē pāris buntītes redīsu.»

G. Skujiņš ir pārliecināts, ka zemnieki, piensaimnieki un graudkopji šajā mainīgajā un nepastāvīgajā Latvijas tirgū izdzīvos, vienīgi veidojot kooperatīvus, pretējā gadījumā ar viņiem neviens nerēķināsies.

Kartupeļus pirks vienmēr

Arvien dzirdamas tirgotāju nopūtas par cilvēku zemo pirktspēju, roku nolaišanos un veltīgajiem pūliņiem, taču G. Skujiņš šai bezcerības sajūtai nepievienojas. «Iesākot jauno gadu, kopā ar SIA «Firma Madara 89» pārstāvjiem secinājām, ka iedzīvotāju pirktspēja palielinās un palielinās arī notirgoto dārzeņu apjoms. Cilvēkiem nav piemājas dārziņu, viņi paši neko neaudzē. Kā piemēru varu minēt kartupeļus. Pagājušajā gadā realizējām ļoti daudz kartupeļu, un tos pērk visos laikos. Te gan jāpiemin, ka pagājušais gads visādā ziņā bija draņķīgs. Lielo nokrišņu dēļ divus hektārus kartupeļu nemaz nenorakām, tie palika uz lauka. Savus kartupeļus un citus dārzeņus spējam realizēt līdz Ziemassvētkiem, atlikušo ziemas periodu piedāvājam siltumnīcā audzētos lokus,» saka Skujiņš.

GATIS SKUJIŅŠ, iepazīstinot ar loku audzēšanas procesu. Jāņa Līgata foto


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru