18. Oktobris, 2019
Vārda dienu svin: Rolanda, Rolands, Ronalds, Erlends

Valodas un literatūras pasaulē

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Varētu teikt, ka Naukšēnu novadā patlaban iestājusies neliela bibliotēku krīze, jo Naukšēnu bibliotekāre Sarmīte Praudiņa atveseļojas pēc operācijas, bet aizvietotāja strādā nepilnu darba dienu, savukārt Ķoņu bibliotekāre un kultūras darba vadītāja Egita Podniece uzrakstījusi atlūgumu pēc pašas vēlēšanās. Ķoņu pagasta pārvaldes vadītāja Ņina Krastiņa gan sola tuvākajā nākotnē šo situāciju labot, aicinot darbā citu speciālistu, jo pašvaldības līdzekļi ir pietiekami, lai ķoniešiem būtu sava sava gaismas pils, kur iepazīt jaunāko literatūrā un periodikā. Toties ar pilnu jaudu darbojas Naukšēnu novada vidusskolas bibliotēka, par ko stāsta tās vadītāja INGA MEDNE:

Valodas un literatūras pasaulē

«Bibliotēkā kustība notiek nepārtraukti, it sevišķi starpbrīžos – tāda ir skolas bibliotēkas specifika. Stundu laikā, kad ir mierīgāk, varu darīt bibliotekāros darbus – kārtot dokumentāciju vai izdarīt pasūtījumus. Jāsaka liels paldies pašvaldībai, kas tiešām līdzekļus iedala pietiekami, lai varētu iepirkt jaunākās daiļliteratūras grāmatas visiem vecumiem, kā arī mācību grāmatas un pedagoģisko literatūru skolotājiem. Pasūtot grāmatas, cenšos uzklausīt tieši skolēnu ieteikumus un vēlmes. No periodikas bērni lasa Ilustrēto Junioriem, mazajiem pasūtīta Spicīte, ir arī e-žurnāls pirmsskolas pedagoģēm. Ikvienam bibliotēkas apmeklētājam ir pieejami žurnāli Ieva, Veselība, Leģendas, Praktiskie Rokdarbi, Ilustrētā Zinātne u.c. Daudzas skolas to nevar atļauties, bet es ar lepnumu kolēģiem no citām mācību iestādēm varu teikt: ja vajadzēs – būs!

Protams, ne jau simtprocentīgi visi lasa, taču ir meitenes, kas nedēļā izlasa pat trīs grāmatas. Lai veicinātu skolēnu lasītprasmi un interesi par grāmatām, sadarbībā ar latviešu valodas un literatūras skolotājām skolā tiek īstenoti dažādi projekti: 1. – 4. klases tiek iesaistītas Grāmatu lasīšanas karuselī, bet starp 7., 8. un 9. klasi norisinās Lasīšanas maratons. Savukārt 5. klases uzdevums ir iepazīt R. Dāla, Ē. Kestnera un Ē. Kūļa darbus, bet 6. klasei – E. Blaitonas, T. Jānsones un V. Rūmnieka grāmatas. Pavasarī, kad lielā lasīšana ir beigusies, notiek noslēguma pasākums, kurā tiek apbalvoti čaklākie lasītāji un kā pārsteigums ir tikšanās ar kādu jauniešiem pazīstamu populāru cilvēku. 2018. gada maijā uz šādu pasākumu uzaicinājām Agnesi Rakovsku. Saruna ar dziedātāju padevās ļoti vienkārša, atvērta un sirsnīga – tieši tāda, kas spēj uzrunāt šī spurainā vecuma auditoriju.

Pirmā klase ir iesaistījusies lasītveicināšanas programmā Mūsu mazā bibliotēka, kuras laikā ne tikai jāizlasa sešas grāmatas, bet arī jāizpilda uzdevumi darba burtnīcās, jāatbild uz āķīgiem jautājumiem un jāpilda radošie darbiņi. Bibliotekāro stundu ietvaros 5. un 6. klase piedalījās Folkloras stundā, bet 8. klase dzejniekam Ojāram Vācietim veltītajā stundā.

Patlaban bibliotēkā izlikta izstāde Spocīgas grāmatas spocīgiem vakariem, kuras iecienījuši un pieprasa jaunāko klašu skolēni, kam patīk baidīties. Izstādes veidoju arī rakstnieku jubilejās, kuras spēj ieinteresēt jaunos lasītājus, – šobrīd tāda izveidota par godu Norai Ikstenai sakarā ar to, ka rakstniece pagājušajā gadā saņēmusi Izcilības balvu kultūrā. Sadarbībā ar latviešu valodas skolotājām rīkojam rakstniekiem veltītas pēcpusdienas, kā, piemēram, pagājušajā gadā izdevās interesants E. Veidenbaumam veltīts pasākums ar vecāko klašu skolēnu piedalīšanos. Ar dzīvajiem autoriem gan vēl nav bijusi tikšanās, taču tādas notiek pagasta bibliotēkā, un vietējie bērni arī šos pasākumus apmeklē. Skolas bibliotēka sadarbojas gan ar pagasta, gan ar Valmieras integrēto bibliotēku, iesaistoties viņu organizētajās aktivitātēs.

Mūsu bibliotēka nav tikai vieta, kur var saņemt grāmatu vai meklēt informāciju, tā ir arī vieta, kur var viens pats klusībā palasīt, iedzert tēju vai vienkārši pačalot ar draugiem. Te pieejams arī interneta stūrītis, bet tagad jau, kā zināms, visiem internets ir telefonos, līdz ar to vairs nav ļoti lielas vajadzības pēc datoriem.»

Skolas bibliotekāre lielu uzmanību velta skolēnu iesaistīšanai un motivēšanai dalībai dažādos reģiona un valsts līmeņa konkursos. Tā Naukšēnu novada vidusskolas skolēni ir piedalījušies Latvijas jauno literatūras talantu konkursā Bērnu literatūras Maģija, Latviešu valodas aģentūras izsludinātajā radošo darbu konkursā Mans bērnības stāsts, Auces novada izsludinātajā Pasaku konkursā – tagad tiek gaidīti rezultāti, kā naukšēniešiem tajos veicies, bet nesen Salacgrīvas bibliotēkas izsludinātajā Vidzemes 8. patriotiskās dzejas konkursā Mūs vieno Latvijas svētais vārds 8. klases audzēkne Zane Lezdiņa savā klašu grupā ieguva 1. vietu. Pateicoties šim notikumam, Naukšēnu vidusskolas bibliotekāre kopā ar 20 Vidzemes skolu skolotājiem un bibliotekāriem no 16. līdz 19. decembrim devās iedvesmojošā pieredzes apmaiņas braucienā uz Briseli un Eiropas Parlamentu, uz kurieni apmaksātu ceļazīmi ieguva par skolēnu veiksmīgu sagatavošanu un piedalīšanos Salacgrīvas novada bibliotēkas organizētajā konkursā.

INGA MEDNE (vidū) folkloras stundā kopā ar Agritu Gruzdiņu (no kreisās) un kapelas Rūvenas aure dalībnieci Lindu Dimitri (no labās). Ingas Gailes foto

«Liesmas» pielikums «Ziemeļvidzemes līkločos» ir sagatavots ar Valsts reģionālās attīstības aģentūras finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 

Partneri