22. Marts, 2019
Vārda dienu svin: Tamāra, Dziedra

Valmieras Valsts ģimnāzijas matemātiķu veiksmīgie starti

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Mācību gada 2. semestris matemātiķiem ir saspringts laiks — no februāra līdz maijam katru mēnesi pa olimpiādei.

Valmieras Valsts ģimnāzijas matemātiķu veiksmīgie starti

Lai skolēns nokļūtu Latvijas valsts matemātikas komandā, jāpiedalās vismaz piecās olimpiādes kārtās. Februārī labākie novada skolu matemātiķi sacentās Valmieras pilsētas un novadu matemātikas olimpiādē, kas bija 2. posms pēc skolas olimpiādes. Vislabākie 9. — 12. klašu risinātāji — astoņi valmierieši un viena kauguriete — ieguva tiesības piedalīties martā valsts matemātikas olimpiādē Rīgā, kas ir 3. posms. Valmieras Valsts ģimnāzijā labākās šoreiz bija četras meitenes: Viktorija Līga Krumholce (9. kl.), Annija Karitone (10. kl.), Diāna Zariņa (11. kl.) un Rūta Ozoliņa (12. kl.) Trīs mūsu skolas meitenes ieguva apbalvojumus — Rūtai 2. pakāpes diploms, Diānai un Annijai — atzinības. Nākamajā dienā notika 4. posma olimpiāde, uz kuru tika uzaicināti tikai 36 labākie no labākajiem matemātiķiem valstī. No valmieriešiem tikai Rūta Ozoliņa bija uzaicināta uz šo posmu, kurā tika noteikti 16 atlases sacensību dalībnieki. Pēc divām nedēļām viņi satikās vēlreiz (jau 5. posmā), lai, divas dienas nopietni risinot, turpinātu cīnīties par iespēju būt Latvijas valsts matemātiķu komandā, kas dosies uz Starptautisko matemātikas olimpiādi (IMO) Rumānijā no 3. līdz 14. jūlijam. Komandu veido seši skolēni, un Rūta Ozoliņa ir starp šiem sešiem vislabākajiem matemātiķiem valstī.

Rūta matemātikas olimpiādēs startē jau no 3. klases, bet, tā kā tāda vecuma skolēniem olimpiādes vēl nenotiek, tad bija jāsāk ar 5. klases matemātikas olimpiādi. Rēķināšanai tiek atvēlētas vairākas stundas dienā un ziedota liela daļa brīvdienu. Rūta par sevi un matemātiķiem saka: «Dažādi cilvēki ir, un dažādus vajag. Skolā ik dienu satiekam tos, kas nevar sagaidīt, kad matemātikas stundas beigsies, un, absolvējot skolu, viņi centīsies aizmirst par tās eksistenci. Daudz ir tādu, kas matemātiku apgūst, lai vēlāk to saistītu ar inženierzinātnēm, ekonomiku vai mežniecību. Bet esam arī mēs — skolēni, kas rēķina patikas pret matemātiku dēļ un ik pa laikam piedalās olimpiādēs, lai salīdzinātos ar konkurentiem un iegūtu prieku par uzvarām vai arī motivāciju attīstībai. Liels prieks, ka skolā ir entuziasti, kas gatavi ziedot dažas savas pusdienstundas vai brīžus pēcpusdienās matemātikai, jo vidusskolas līmenī olimpiāžu godalgām pamatā ir vairāk darba nekā talanta. Redzot iespēju iekļūt Latvijas komandā, kas piedalās starptautiskajās sacensībās, man šis gads pavadīts īpašā matemātikas zīmē, veltot tai aptuveni 15 stundas nedēļā, kas arī, par laimi, vainagojās panākumiem. Tomēr, lai arī Latvijas apstākļos tas šķiet daudz un ir pietiekami iekļūšanai izlasē, mums jāapzinās, ka daudzu Āzijas valstu matemātiķi rēķina ap 40 stundām nedēļā, un, ja nākotnē nespēsim būt konkurētspējīgi, būs jābūt lētiem.»

Taču šogad Rūtai Ozoliņai bija vēl viena skaista, bet arī  grūta darba nedēļa ārpus Latvijas. Jau pagājušajā gadā Rūta piedalījās Eiropas meiteņu olimpiādē Šveicē. Pēc sasniegumiem visās olimpiādēs iepriekšējā mācību gadā Rūta jau tad uzzināja, ka ir iekļauta arī šī gada Latvijas komandas četru spēcīgāko meiteņu vidū. No 9. līdz 15. aprīlim Rūta Ozoliņa piedalījās 7. Eiropas meiteņu olimpiādē un ieguva atzinību. Sacensība notika Itālijā, Florencē, un šogad tajā piedalījās dalībnieces no 52 valstīm. Nosaukums mazliet maldina, jo no visām valstīm tikai 36 ir oficiālas Eiropas valstis, tāpēc drīz olimpiāde tiks pārdēvēta par pasaules meiteņu matemātikas olimpiādi. Šogad gan Rūtai, gan visai Latvijas komandai veicās ļoti labi, meitenes izcīnīja tik daudz godalgu, cik visos iepriekšējos gados kopā. Sīkāk par sasniegumiem šajā olimpiādē var izlasīt http://visc.gov.lv/vispizglitiba/olimpiades/info.shtml#apr18

Matemātiķu starti vēl nemaz nav beigušies, aprīļa pēdējā svētdienā Rīgā, Daugavpilī un Liepājā notiks skaitliski lielākā Latvijas atklātā matemātikas olimpiāde. Vairāk nekā 40 VVĢ matemātiķu startēs Rīgā. Daudziem tas būs sezonas noslēgums olimpiāžu matemātikā, bet pieciem VVĢ matemātiķiem vēl maijā jāpiedalās Latvijas Universitātes Neklātienes matemātikas skolas organizētajā olimpiādē amerikāņu stilā. Šo olimpiādi vada asociētais profesors Maikls Radins no ASV. Olimpiādē piedalās desmit skolas, kuras sasniegušas vislabākos rezultātus matemātikas valsts olimpiādē. Uzdevumi ir angļu valodā, un tie jārisina ne tikai pareizi, bet arī ātri. Tāpēc VVĢ matemātiķi vēl nevar ļauties pavasara saules vilinājumam. Lai veiksmīgi turpmākie starti!

LABĀKĀS Valmieras Valsts ģimnāzijas matemātiķes. No kreisās: Annija Karitone, Rūta Ozoliņa, Diāna Zariņa. Uģa Švalbes foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
24. Aprīlis, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Partneri