Valkas novada īpašais šarms

15.Maijs, 2019
Pilsētās un novados
Laikrakstā

Šoreiz ieskats Valkas novadā caur tirgus burzmu. Un kur gan citur novadā dzīvojošos un strādājošos vienkop labāk satikt, ja ne plašajā Valkas – Valgas pārrobežu tirgus placī! Pērn te laimīgi gadījās saskrieties ar ikgadējā tirgus divdiennieka galveno iniciatoru – Valkas novada domes priekšsēdētāju Ventu Armandu Kraukli, kurš pastāstīja, ka tirgus ideju noskatījis Dānijā, viesojoties valcēniešu sadraudzības pilsētā Hiallerupā. Dāņiem šāda  pieredze tirgus rīkošanā jau tuvojas pusgadsimtam, tāpēc tur pasākumam, protams, pavisam citi mērogi, taču pats organizācijas mehānisms tāpēc jo labāk uzzināms, nošpikojams un Latvijā un Igaunijā abās robežpilsētās lietā liekams. Pēc Kraukļa kunga domām, pārrobežu tirgus apmeklētāju skaits pēdējos gados divās dienās sasniedzot gandrīz 80 tūkstošus cilvēku, un ciemiņi Valkā un novadā arīdzan tad ne tikai no Latvijas un Igaunijas, bet arī no citām blakus esošajām valstīm. Savs labums te noteikti Valkas novadā paliek, jo atbraucēji savu naudiņu arī Valkas veikalos atstāj.

No Valkas – Valgas pārrobežu tirgus viņsestdien arī Liesmai abas sarunas – ar Kārķu pagasta zemnieci Ingu Vīksni viņas medus kioskiņā robežai igauņu pusē un ar jauno Valkas uzņēmēju Dzintaru Stočku – jau uz Latvijas zemes, drēgnajai tirgus dienai īsti ģeldīga dzēriena degustācijas stendā gandrīz vai pašā Valkas centrā.

* * *

Pērn gandrīz precīzi šajā vietā tirgus būdu rindā Igaunijas pusē ar savām akmens svecēm bija Rencēnu kalēja Jurģa Sīmansona kundze Līga, kuru šoreiz tirgū nesastopu. Tagad te ar dažāda izmēra medus burciņām un tautiskiem rakstiem darinātām segām garāmgājējus kārdina INGA VĪKSNE no Valkas novada Kārķu pagasta zemnieku saimniecības Mežavoti. Piestāju parunāties.

Ar ko tad Mežavotu saimniece šodien uz tirgu atbraukusi?

Te ir mūsu galvenā produkcija – medus. Mums ir pašiem sava drava, būs kādi trīsdesmit stropi.

Kāds pērn bija medus vākums?

Pagājušajā gadā raža bija laba!

Kā realizējat medu?

Braukājam pa tirdziņiem. Vēl rudenī mūsu saimniecībā ir vēlās avenes, piedāvājam arī pašu audzētus dārzeņus. Taču pamata bizness mūsu zemnieku saimniecībā tomēr ir graudkopība. Drava ir tāds papildu darbiņš.

Kā mēdz teikt, lai visas olas nav saliktas vienā groziņā...

Jā. Un te es vēl palīdzu citiem notirgot audumus. Nē, pati gan es neaužu. Es jau esmu tikai viena no zemnieku saimniecības īpašniecēm, mums, Mežavotos, dēls pie bitēm iet, bet vīrs vairāk ar graudiem. Kaut kā tā...

Tirdziņā jau kuru reizi esat? Mums, valmieriešiem, šis Valkas – Valgas pārrobežu tirgus ļoti patīk, tiesa, pērn tirgotāju laikam bija vairāk.

Esmu tirgū jau trešo reizi. Jā, varbūt šogad ir nedaudz mazāks tirgus, bet nākamnedēļ (šonedēļ!) taču jābrauc uz Valmieru tirgoties, uz Vidzemes Uzņēmēju dienām 2019. Arī uz Simjūda tirgu braucam regulāri.

Tad jau saite starp Valmieru un Kārķiem sanāk diezgan stingra.

Nu, visi jau uz Valmieras pusi skatās, tur viss lielāks.

TE IR ROBEŽA! Ikdienā te vienkārši gājēju celiņš, kas vienā robežas pusē Valku savieno ar Valgu otrā pusē. Svētku reizēs improvizētajam robežpostenim blakus goda sardzē nostājušies puiši Latvijas un Igaunijas karoga krāsu tērpos.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru