25. Marts, 2019
Vārda dienu svin: Māra, Marita, Mārīte

Vai Latvijā iedzīvotāji pietiekami daudz dzer sulas?

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Latvijas iedzīvotāji sulas dzer ievērojami mazāk nekā citu Eiropas valstu iedzīvotāji. Piemēram, mūsu kaimiņi igauņi gadā izdzer gandrīz divas reizes vairāk sulas nekā mēs. Kopumā viens Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā patērē aptuveni 5 litrus sulas, kamēr citi ES iedzīvotāji gadā patērē vidēji 18 litrus sulas*.

Vai Latvijā iedzīvotāji pietiekami daudz dzer sulas?

Latvieši dod priekšroku tomātu sulai

Latviešu un Lietuviešu vidū iecienītākā ir 100% tomātu sula, kas ir ļoti vērtīgs kālija avots, kas nepieciešams sirds veselībai un normālai sirdsdarbības nodrošināšanai. Tāpat tomātu sula satur vielas, kas mazina vēža saslimšanas risku. Igaunijā iecienītākā ir apelsīnu sula, kas ir vērtīgs C, B un citu vitamīnu, kā arī dažādu minerālvielu, piemēram, magnija avots, kas savukārt labvēlīgi iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu – stiprina un stabilizē tās darbību.

Inga Šmate, Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore: „Latvijā iedzīvotāji ikdienas uzturā par maz lieto augļus, dārzeņus un to sulas, tamdēļ atbalstāma ir jebkura aktivitāte, kas vērsta uz veselīga dzīvesveida paradumu izkopšanu un veicināšanu sabiedrībā. Tam nepieciešamas gan zināšanas, gan iedvesma. Tiesa, domāšanu un rīcību nevar izmainīt vienā dienā, tamdēļ ikgadējas izglītojošas kampaņas par sulu veselīgumu, kas kļuvušas jau par tradīciju, ir vērtējams kā nozīmīgs ieguldījums un atbalsts šī mērķa sasniegšanā.”

Baltijas valstīts iecienītāko 100% sulu TOPs

 

Latvija

Lietuva

Igaunija

Eiropā

1.

Tomātu

Tomāts

Apelsīns

Apelsīns

2.

Ābols

Apelsīns

Ābols

Ābols

3.

Apelsīns

Ābols

Tomāts

 

 

Latvijā sulas pērk mātes ar bērniem. Ārvalstīs – jaunieši.

Pašmāju ražotājs „CIDO Grupa” norāda, ka Latvijā sulas visbiežāk iegādājas mātes ar bērniem. Kā galvenie argumenti šādai izvēlei tiek minēti vitamīni, dabīgums un produkta kvalitāte. Pirkuma izvēli ietekmē arī mazās atvases, kurām garšo sula, un vecāki daudz labprātāk dažādu našķu vietā izvēlas tiem iegādāties sulas.  Jāmin, ka Latvijā salīdzinoši mazai iedzīvotāju daļai sulas ir kļuvušas par ikdienas maltītes sastāvdaļu, turpretī Igaunijā sulas jau ir spējušas iekarot daudz lielāku ikdienas lietošanas  statusu – gadā viens Igaunijas iedzīvotājs vidēji izdzer 10 litrus sulas.

Interesanti, ka ārzemēs sulas visbiežāk iegādājas jaunieši, kuru skatījumā sulas ir viena no veselīga dzīvesveida sastāvdaļām. Lielā mērā šādu situāciju ietekmējis fakts, ka sulas kopumā ir ģimenēs ikdienā bieži lietots produkts un bērns jau no mazotnes ir pieradis pie sulas lietošanas. Īpaši  iecienītas sulas ir Vācijā – tur viens iedzīvotājs izdzer vidēji 28 litrus sulas gadā.

Arī dažādu ekspertu novērojumi liecina, ka bērnībā iedibinātas tradīcijas cilvēks arī turpmāk dzīvē izmanto daudz biežāk nekā dažādus jaunievedumus. Tieši tādēļ ir tik svarīgi bērniem jau no mazotnes mācīt sabalansēta uztura un ēšanas paradumus.

Piemēram, viens no interesantiem veidiem ir arī „CIDO Sulu akadēmija” (www.cido.lv) sulu un vingrojumu projekts piecām dienām, kas parāda sulu pozitīvo iedarbību veselības stiprināšanā. Dalība projektā būs interesanta un vērtīga gan maziem bērniem, gan pieaugušajiem.

 

*Avots: „CIDO Grupa” veiktie aprēķini

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Partneri