23. Februāris, 2019
Vārda dienu svin: Haralds, Almants

Trīspadsmitā tuvojas

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Trīspadsmitā tuvojas

Līdz 13. Saeimas vēlēšanām atlicis nedaudz mazāk par diviem mēnešiem. Partijas un to apvienības kandidātu sarakstus reģistrējušas, sarakstu numurus izlozējušas. Vēlēšanu kampaņa varēs sākties ar pilnu jaudu. Mūs gaida bezmaksas avīzes, smaidīgi un smuki politiķi reklāmās masu medijos, plakātos, vēstules un pastkartes, e-pasti un daudz kas cits. Balsu medības ir sākušās!

6. oktobrī par pārstāvniecību Saeimā sacentīsies 16 politisko partiju un to apvienību saraksti, kopumā 1470 kandidātu. Ja ņem vērā, ka Latvijas parlamentā ir simt deputātu vietas, tad konkurence nopietna. No iesniegtajiem 16 sarakstiem kādus sešus septiņus varētu atmest momentā — par tiem nobalsos partijas biedri, ģimenes locekļi, draugi, radi un daži atbalstītāji. Rīcības partijas vai Latvijas centriskās partijas, kā arī citu maz zināmo sīkpartiju iespēja savākt kaut vienu procentu vēlētāju balsu ir minimāla. Taču, piedaloties vēlēšanās, šīs partijas vismaz atgādina par savu eksistenci.

Tāpat ir puslīdz skaidrs, ka kārtējo reizi vislielākais vēlētāju atbalsts būs Saskaņai. Saeimā droši iekļūs arī Zaļo un Zemnieku savienība, kā arī nacionālā apvienība Visu Latvijai – TB/LNNK. Pārējiem būs jāpacenšas. Jaunā Vienotība balansē uz iekļūšanas — neiekļūšanas robežas. Daļa tās bijušo atbalstītāju droši vien nobalsos par Jauno konservatīvo partiju vai Attīstībai/Par! Iespēju gala rezultātā savākt vajadzīgos piecus procentus vēlētāju balsu saglabā arī daži citi saraksti.

Jau tagad sākas sava veida nākotnes pareģošana par to, kas un kā būs pēc 6. oktobra, kuras partijas veidos koalīciju, kuras būs spiestas palikt opozīcijā. Visticamāk, ka brīnumi nenotiks un Saskaņa neiegūs vismaz 51 deputātu balsi un viena valdību neveidos. Tāpat tai nepietiks ar savdabīgā veidojuma KPV LV balsīm, ja šim sarakstam izdosies pārvarēt piecu procentu barjeru. Vajadzētu atcerēties, ka visdažādākās sabiedriskās domas aptaujas rāda situāciju ar vērā ņemamu laika nobīdi. Situācija augusta sākumā izmainīsies līdz vēlēšanu dienai oktobrī.

Zaļo un Zemnieku savienība gan dievojas, ka tā neveidos koalīciju ar Saskaņu, bet simtprocentīgas ticības nav. Iepriekšējie balsojumi Saeimā pierāda, ka abas partijas atsevišķos gadījumos var sastrādāties bez «sarkanajām līnijām». Laiks rādīs. Ja godīgi, esam palaiduši garām iespēju iekļaut Saskaņu valdībā un uzticēt tai Labklājības vai Veselības ministriju. Lai parāda, kā strādās un pildīs priekšvēlēšanu solījumus esošā budžeta ietvaros. Darboties pēc principa «nu kā var nesolīt…» un pēc tam par to neatbildēt ir viegli.

Pieņemot, ka mūsu standarta vēlētājs būs izdarījis izvēli par kāda politiskā spēka sarakstu, sākas nākamās problēmas. Var jau atvieglot darbu vēlēšanu iecirkņa komisijai un atstāt sarakstu bez «plusiņiem un mīnusiņiem». Parasti gan gribam kaut ko mainīt — atbalstīt tīkamos, gremdēt tos, kas nepatīk. Šeit vajadzētu atcerēties elementāru patiesību — esam nobalsojuši par sarakstu, ko iemetam vēlēšanu urnā! Varam izsvītrot visus kandidātus, bet saraksts balsi būs ieguvis. Tātad neņemam sarakstu, lai tajā izsvītrotu kādu ļoti nīstamu kandidātu.

Turklāt atceramies — nav profesijas «labs cilvēks». Pilnīgi iespējams, ka labi cilvēki ir gandrīz visi no 1470 13. Saeimas deputātu kandidātiem. Atlases kritēriji var būt dažādi — pēc smukuma (tā gan nevajadzētu darīt), pēc gudrības (kā to lai nosaka?) un tamlīdzīgi. Vienkāršāk būtu izvērtēt, ko konkrētais kandidāts iepriekš ir paveicis. Ja gribat, varat jau balsot par cilvēku, kuru komentāros sāk salīdzināt ar Donaldu un kurš periodiski iekuļas kādā kroga skandālā. Jūsu izvēle.

Vienīgi atcerieties — nav smuki kritizēt Saeimu un valdību, ja paši nebūsiet piedalījušies vēlēšanās. Deputātus ievēlēs tik un tā, bet tie var būt nebūs tādi, kā jums gribējās!

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
16. Augusts, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Kā vērtējat jauno valdību, premjera K.Kariņa vadībā?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
 
 
 

Partneri