Stipri un pārliecināti soļi rehabilitācijā: Prauliņu ģimenes stāsts

- 13.Septembris, 2019
Veselība un labklājība
Laikrakstā

Olafa Prauliņa ģimene ir pavisam parasta ģimene no Valmieras, taču aizvadītā gada beigās ģimenes ikdiena apgriezās kājām gaisā – deviņus gadus veco puisi sporta nodarbības laikā piemeklēja insults.  Šobrīd puisēns aktīvi turpina atlabšanas procesu rehabilitācijas centrā «Poga», lai piepildītu sapni par to, ka varētu atkal skriet un spēlēties ar vienaudžiem.

Tas notika karatē pulciņa laikā, kaut arī varēja notikt jebkur

«Diena sākās kā jebkura cita, aizvedu Olafu uz treniņu, un pēc 20 minūtēm zvanīja treneris un teica, ka Olafs atrodas šoka stāvoklī un ka ir izsaukta Neatliekamā medicīniskā palīdzība. Kad viņu aizveda uz Valmieras slimnīcu, uzņemšanā tika veikta datortomogrāfija, jo bija aizdomas par to, ka bērnam ir smaga epilepsijas lēkme, taču neviens nemācēja pateikt, kas īsti ir vainas. Pēc datortomogrāfijas Olafs atradās reanimācijā, un pa to laiku visu analīžu rezultāti tika aizsūtīti uz Bērnu klīniskās universitātes slimnīcu Rīgā, lai pakonsultētos. Pēc telefonzvana konsultācijas Bērnu slimnīcas ārsti deva rīkojumu braukt Olafam pakaļ, jo viņš vēl līdz tam laikam atradās bezsamaņā. Pēc nogādāšanas Rīgā tika konstatēts, ka viņam ir labās puses parēze, kas mēdzot parādīties gadījumos pie smagām epilepsijas lēkmēm. Tikai vēlāk tika atklāts, ka viņam patiesībā bija akūts išēmiskais insults ar hematoloģiju.

Slimnīcā Olafs nogulēja gandrīz pusotru nedēļu – nedēļu reanimācijā, tad pārveda uz nodaļu – guļošu. Pēc tā pa solītim sākām darboties. Īstenībā sākām darboties jau trešajā dienā pēc incidenta. Trešdien tas notika, un piektdien mēs jau sākām viņu vingrināt,» par notikušo stāsta Olafa mamma Baiba.

Neatlaidība un ticība atlabšanai

Pateicoties vecāku neatlaidībai, Olafs rehabilitāciju sāka jau pāris dienas pēc atgadījuma. Jau janvārī puisis tika nogādāts NRC «Vaivari».

«Mēs bijām sarunājuši katru dienu fizioterapeitu, ergoterapeitu, logopēdu, kas viņam bija nepieciešams. Mājās no slimnīcas atļāva vest tikai tad, kad bija jau sarunāti šie speciālisti periodam līdz iestāšanās laikam «Vaivaros». Attiecīgi «Vaivaros» rehabilitācijā mēs pavadījām divas nedēļas. Pēc tam martā uzsākām rehabilitāciju centrā «Poga» Rīgā,» pieredzē dalās Baiba Prauliņa.

Pašlaik puisēna rehabilitācija noris ļoti veiksmīgi – līdz martam Olafs pārvietojās ratiņkrēslā, bet tagad uz rehabilitācijas nodarbībām puisis jau dodas kājām. Olafa mamma ir uzņēmības pilna un stāsta: «Mēs nedrīkstam apstāties nevienā brīdī, ir visu laiku jāturpina vingrošana, jānodarbojas ar fiziskām aktivitātēm, jo, ja tās tiks pārtrauktas, var būt iespēja, ka notiks kritums atpakaļ iepriekšējā stāvoklī.»

Neatsveramais ģimenes un skolas atbalsts

Ģimenes dzīve tika apgriezta kājām gaisā, jo ģimenē aug vēl divi bērniņi. Pēc šī notikuma sanāca tā, ka lielākā daļa uzmanības tika vērsta uz Olafa atlabšanu.

«Brālim un māsai sākumā bija grūti saprast, kāpēc brālis nerunā, kāpēc viņš nestaigā, kāpēc brālis tagad ir citādāks un mums jābūt viņam visu laiku blakus. Stāstījām bērniem, cik nu mēs bijām spējīgi izstāstīt un izskaidrot situāciju divgadīgam un trīsgadīgam bērnam. Tad arī stāstījām, ka mamma vai tētis pazudīs uz kādu laiku, lai brauktu ar brāli uz slimnīcu vingrot, lai brālim kļūtu labāk. Protams, pulkā palīdzēt nāca mūsu brāļi, māsas un vecvecāki, visa ģimene. Mēs esam liela ģimene, un tad kopā mēs kaut kā mēģinājām izgrozīties tā, lai visiem būtu labi,» par neatsveramo ģimenes atbalstu stāsta Olafa mamma.

«Liels paldies jāsaka skolai par sapratni un klases audzinātājai par to, ka viņa uzņēmās otro pusgadu skolā Olafam palīdzēt, nāca pretī, ka bijām spējīgi iekļauties atpakaļ skolas dzīvē,» turpina Baiba.

Gaišs skats nākotnē

Olafa rehabilitācijas process noris pavisam veiksmīgi – pateicoties puisēna gribasspēkam un vecāku neatlaidībai, ir sasniegts neaptverams progress atlabšanas ceļā. Šobrīd enerģiskais puisis ir atsācis doties gan uz peldēšanas, gan arī karatē nodarbībām. Ārpus skolas brīvo laiku Olafs labprāt pavada nodarbībās ar zirgiem. Nodarbībās ar terapijas zirgiem puisēnam ir iespēja ne vien vingrot ar šiem graciozajiem dzīvniekiem, bet arī kopt un samīļot tos.

Bērnu rehabilitācijai veltīti svētki

Šosestdien, 14. septembrī, no plkst. 12.00 līdz 15.00 «Ghetto Games» sporta bāzē Grīziņkalnā (Rīgā, Pērnavas iela 42) jau trešo gadu pēc kārtas tiks atzīmēta Bērnu rehabilitācijas diena – svētki, kas radīti bērniem un pusaudžiem ar kustību traucējumiem, viņu ģimenēm, draugiem un tuviniekiem.

Bērnu rehabilitācijas dienas ietvaros bērniem un pusaudžiem ar kustību traucējumiem būs iespēja tikties ne tikai ar vienaudžiem, bet arī ar Latvijas paralimpiskajiem sportistiem, piedalīties dažādās sportiskās, izklaidējošās un radošās aktivitātēs, kā arī iesaistīties kanisterapijas nodarbībā, ko vadīs terapijas suņu biedrība «Maigais suns». Tāpat pasākuma dalībniekus sagaidīs muzikāli pārsteigumi no bērnu vokālās studijas «Rasa» un zinātniskais šovs no zinātkāres centra «Zinoo».

Bērnu rehabilitācijas diena tiek rīkota rehabilitācijas centra «Poga» un mazumtirdzniecības tīkla «Maxima Latvija» kopīgi organizētās labdarības akcijas ietvaros, lai veicinātu rehabilitācijas nozares attīstību bērniem ar kustību traucējumiem un sabiedrības izpratni par bērnu vajadzībām un integrāciju sabiedrībā.

PRIEKS BŪT KOPĀ ar brāli Hugo un māsu Alisi, centrā Olafs. Foto no Prauliņu ģimenes arhīva


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru