17. Jūlijs, 2019
Vārda dienu svin: Aleksejs, Aleksis

Speciālisti brīdina Latvijas iedzīvotājus par lapseņu sezonas sākumu

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Latvijā ir sākusies lapseņu aktivitātes sezona, tāpēc iedzīvotājiem augustā vajadzētu pastiprināti uzmanīties no šiem kukaiņiem, kuru dzēliens var apdraudēt veselību un pat dzīvību, brīdina speciālisti.

Foto: flickr, CC license
Foto: flickr, CC license

Lapsenēm patīk viss, kas ir salds un lipīgs, tāpēc tās sāk pastiprināti rosīties vasaras otrajā pusē, kad nogatavojas augļi un ogas.

"Lapsenes mēdz labi noslēpties, tāpēc cilvēkiem ēšanas un dzeršanas laikā ir jāuzmanās. Īpaši vērīgiem jābūt, ja gatavojat ievārījumus ziemai vai mielojaties pie dabas krūts. Ja cilvēks ir alerģisks, viens vienīgs lapsenes vai bites kodiens var izrādīties liktenīgs," sacīja "EUROAPTIEKA" pārstāve Dagnija Veidemane.

Tam, kurš zina par savu alerģiju pret insektiem, būtu jāizvairās no pastaigām pa pļavu, jāturas tālāk no cauriem koku celmiem un dobumiem, kur labprāt mitinās lapsenes un jāizmanto līdzekļi insektu atbaidīšanai, kā arī jānēsā līdzi antihistamīnu saturoši medikamenti, kas jālieto insekta dzēliena gadījumā.

Veidemane informēja, ka aptiekās pieejami dažādi pretinsektu līdzekļi, kas derēs visu kukaiņu atbaidīšanai, kā arī preparāti, kas novērsīs niezi un mazinās ādas iekaisumu, ja no insektu kodumiem nav izdevies sevi pasargāt. Alerģijas slimnieki aptiekās var iegādāties speciālus autoinjektorus jeb komplektus, ko izmantot kukaiņu kodumu gadījumos.

Tirdzniecības vietās piedāvā arī speciālas insektus iznīcinošās lampas - tās piesaista lidojošus insektus ar ultravioletās lampas palīdzību un iznīcina tos ar elektriskiem mikro impulsiem.

Latvijas Alergologu asociācijas vadītāja Ieva Cīrule pastāstīja, ka vasarā visbīstamākās alerģijas ir tieši no kukaiņu kodumiem. Lielāko kaitējumu var nodarīt lapseņu, bišu un sirseņu kodumi, savukārt, piemēram, odu vai mušu kodumi dzīvībai draudus nerada.

"Viss atkarīgs no organisma jutīguma pakāpes. Vairumam cilvēku insekta dzēliens rada tikai izbīli, īslaicīgas sāpes un, iespējams, nelielu pietūkuma koduma vietā, taču ir arī ļoti alerģiski cilvēki, kam pat neliela lapsenes vai bites indes deva var draudēt ar pamatīgām nepatikšanām un pat nāvi. Par laimi, šādu cilvēku ir maz," sacīja Cīrule.

Gadās, ka tūska 24 – 48 stundu laikā pēc dzēliena izplatās tālāk, reibst galva, ir nelaba dūša un vemšana. Var iestāties arī anafilaktiskais šoks, kas izpaužas ar bālumu, krasu asinsspiediena pazemināšanos, elpas trūkumu un samaņas zudumu. Šajā gadījumā nekavējoties jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība.

Visbīstamākie ir lapsenes dzēlieni mēlē un kaklā, jo tas var izsaukt elpceļu nosprostošanos un cilvēks var nosmakt. Lai mazinātu balsenes tūsku, kamēr ierodas neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāde, maziem malciņiem jādzer auksts šķidrums vai jāsūkā ledus gabaliņi. Iespējams, nepieciešami arī pretsāpju līdzekļi, jo lapsenes dzēliens ļoti sāp.

Ja kukaiņu kodumi viegli nepāriet un izraisa alerģisku reakciju, cilvēkam jādodas pie alergologa, kurš izvērtēs stāvokli un noteiks atbilstošu ārstēšanas kursu, norādīja Cīrule.

Viņa pastāstīja, ka Latvijā alerģiskiem cilvēkiem ir pieejama valsts apmaksāta specifiska ārstniecības terapija, kad organismu pakāpeniski pieradina pie kukaiņa indes, ievadot alerģijas izraisītāju. Alergologi arī vēlas panākt, lai valsts alerģijas slimniekiem apmaksā autoinjektorus. Kamēr šādas iespējas vēl nav, pie alergologa var saņemt informāciju, kā cilvēki paši sev var sagatavot pirmās palīdzības komplektu kukaiņa koduma gadījumā, piebilda Cīrule.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Partneri