Sistēmā notiek pārmaiņas

- 29.Marts, 2017
Viedokļi
Laikrakstā

Latvijā ir aizsācies deinstitucionalizācijas (DI) process. Tā mērķis ir gan cilvēkiem ar invaliditāti, gan bērniem, kuri dzīvo sociālās aprūpes centros, dot iespēju, veidojot speciālas atbalsta programmas, prasmīgāk iekļauties sabiedrībā.

«Liesma» jau rakstīja, kādi jautājumi tiek risināti, DI procesu sekmējot VSAC «Vidzeme» filiālē «Rūja». Pārmaiņas notiek arī Latvijas bērnunamos, uzsverot, ka, bērnu un viņa vajadzības liekot DI procesa centrā, ir jāpanāk, lai arī bērni, kuri dažādu iemeslu dēļ neaug kopā ar saviem vecākiem, varētu uzaugt ģimeniskā vidē. Tas nozīmē, ka institūcijas, audžuģimenes, kas ir ārpusģimenes aprūpes forma, un arī Latvijas SOS bērnu ciemati tuvākajos pāris gados piedzīvos būtiskas pārmaiņas.

Šo viedokli «Liesma» dzirdēja arī Valmieras SOS ciematā, kas mūsu pilsētā izveidots un atvērts pirms 10 gadiem.

Valmieras SOS bērnu ciemata direktors EDIJS PĒTERSONS:

«Pārmaiņas būs. DI rezultāts paredz, ka tiek izveidotas profesionālās audžuģimenes, tiek veidotas mazas aprūpes institūcijas, nodrošināts arī atbalsts bērniem un pieaugušajiem ar īpašām vajadzībām, un ne mazāk svarīgi, ka procesa laikā tiek sakārtota likumdošana. Tas ir komplekss darbs, kuram rezultāts paredzams 2022. gadā.

Kas pašlaik notiek ārpusģimenes aprūpes sistēmā DI procesa ietvarā?

Notiek bērnu izvērtēšana, to dara speciālistu komanda, bērniem tiek stādīti individuālās attīstības plāni, un skatās, vai konkrētajā pašvaldībā visus nepieciešamos atbalsta pasākumus bērnam var nodrošināt. Tā pašlaik tiek vērtēti bērni, kuri atrodas ārpusģimenes aprūpē — institūcijās jeb sociālās aprūpes centros, pašvaldībās esošajos bērnunamos, un vērtē arī to bērnu vajadzības, kuri dzīvo audžuģimenēs.


Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv

Komentāri
Pievienot komentāru