24. Jūnijs, 2019
Vārda dienu svin: Jānis

Šīs prezidenta vēlēšanas pierāda nepieciešamību par tautas vēlētu prezidentu

Reģistrēties, lai varētu balsot
 
Šīs prezidenta vēlēšanas pierāda nepieciešamību par tautas vēlētu prezidentu

Zvērināts advokāts Aldis Gobzems uzskata, ka veids, kādā tika ievēlēts jaunais Valsts prezidents, rosina diskusiju par nepieciešamību veikt Satversmes grozījumus, lai tauta varētu vēlēt Latvijas Valsts prezidentu.

Pēdējās nedēļas notikumi norāda uz vairākām pazīmēm par nepieciešamību rosināt diskusiju par tautas vēlētu prezidentu un pilnveidot vairāk kā pirms 80 gadiem pieņemto Latvijas valsts konstitūciju.

Aldis Gobzems: „Ne tikai veids, kā tika ievēlētas jaunais prezidents, bet arī fakts, ka jaunievēlētais Valsts prezidents, stājoties spēkā viņa pilnvarām, teorētiski var atcelt V.Zatlera lēmumu rosināt Saeimas atlaišanu, norāda uz jaunu bezprecedenta situāciju valstī, jo neuzticības izteikšana Saeimai ir prezidenta subjektīvas tiesības, bet jaunajam prezidentam atcelt iepriekšējā prezidenta lēmumu, faktiski, nav pamatojuma.”

Advokāts uzsver, ka Satversmē iestrādātā kolīzija – ja prezidents rosina Saeimas atlaišanu, tad Saeima var atlaist pašu prezidentu un ievēlēt jaunu, ir pretrunīga. Tādējādi Saeima var ievēlēt jaunu, sev lojālu prezidentu, kas atsauc iepriekšējā prezidenta rīkojumu par Saeimas atlaišanu.

Advokāts skaidro, ka no juridiskā viedokļa Satversmē faktiski jau ir iestrādāts interešu konflikts, jo Saeima, ievēlot jauno Valsts prezidentu, faktiski prezidentam „sasien rokas” - prezidents pateicībā par ievēlēšanu nevar kritizēt tās darbu. Līdz ar to loģiski Valsts prezidentu būtu vēlēt tautai, pret kuru prezidents būtu atbildīgs un uzraudzītu Saeimas darbu, nepieciešamības gadījumā arī rosinātu tās atlaišanu.

Tajā pašā laikā būtisks ir jautājums, vai Saeima, kurai izteikta neuzticība, šobrīd var pieņemt valstiski svarīgus lēmumus un ievēlēt jaunu Valsts prezidentu? Tas šobrīd ir faktiski vienīgais juridiskais īstermiņa risinājums, taču no konstitucionālā viedokļa īsti pareizi tas nav! Turklāt tas, ka pirms vēlēšanām esošais Valsts prezidents ir izteicis neuzticību Saeimai, no loģiskā viedokļa liedz Saeimai būt objektīvai un viennozīmīgi mazina prezidenta iespējas tikt pārvēlētam.

V.Zatlera lēmums izmantot Satversmes 48. pantu neilgi pirms prezidenta pilnvaru termiņa beigām, ir norādījis uz bezprecedenta situāciju, kurai risinājums Satversmē faktiski nav paredzēts.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 

Partneri