24. Aprīlis, 2018
Vārda dienu svin: Nameda, Visvaldis, Ritvaldis

Sīmanēnu svētozols un birokrātija

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Publicēta informācija, ka Burtnieku novadā Lielajā Talkā talcinieki rosījušies arī pie Sīmanēnu  svētozola.  Nopriecājos, ka arī mūsu pusē kāds atsaucies uz dižkoku sarga Gunta Eniņa aicinājumu par godu Latvijas simtgadei sakopt dižozolus. Taču izrādās, ka todien talkots vien ozola pakājē, Gaujas krastā būvējot tiltiņu un veidojot  trasi skrējējiem,  gājējiem.

Sīmanēnu svētozols un birokrātija

Tikmēr tuvu saaugušu citu koku aizvākšanu,  sētiņas atjaunošanu, arboristu izvērtējumu un palīdzību sava mūža paildzināšanai gaida arī svētozols, kurš gan atrodas privātā teritorijā. Taču, kā pastāstīja Burtnieku novada attīstības daļas vadītāja Kristīne Auziņa, diemžēl likums pašvaldībai stingri aizliedz tērēt līdzekļus  privātos īpašumos esošo objektu sakopšanā, kur nu vēl maksāt arboristiem par dižkoka atveseļošanu. Summa, kas svētozolam būtu vajadzīga, pašvaldības izdevumos nekādu milzu robu gan nerādītu, taču arī tādu nedrīkstot tērēt. Līdzīga situācija esot arī ar Rietekļa dižpaegli, kurš sasvēries, un tam radušies izgāšanās draudi. Arī tas atrodas uz privātās zemes, un arboristu darbus novads nedrīkstot apmaksāt.

No DAP Vidzemes reģiona valsts vides inspektores Rūtas Zepas savukārt uzzināju, ka par Rietekļa paegļa likteni satraukušies arī pārvaldes darbinieki un ir jau panākuši solījumu no arboristiem, ka viņi slaveno koku sakops,  neprasot pat samaksu. Iespējams, ka arī Sīmanēnu svētozola izvērtēšanu un sakopšanu viņi, ieinteresēto aicināti, varētu izdarīt sabiedriskā kārtā.  Ir arī variants, ka līdzekļus šo un līdzīgu  uz privātām zemēm esošu dižkoku atveseļošanai  meklē kāda sabiedriska organizācija vai šādu objektu aizsardzībai veidota interešu grupa, pamanoties uzrakstīt projektus vai nu pašvaldībai, Latvijas Dabas fondam vai citai institūcijai, kas var atvēlēt līdzekļus šādu vērtību saglabāšanai.

SĪMANĒNU SVĒTOZOLS. Dižkoku sakopšana arī ir svēts pienākums pret tautas vēsturi. Jāņa Līgata foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
3. Maijs, 2016

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

Pievienot jaunu komentāru

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai piedalīsieties šī gada "Lielajā talkā"?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 
 
 
 
 
 

Partneri