17. Jūlijs, 2019
Vārda dienu svin: Aleksejs, Aleksis

Sava ceļa mērķtiecīgie gājēji

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Biedrība «Holšteinas šķirnes lopu audzētāju asociācija» (LHA) dibināta 1998. gada 13. februārī. Šis ir organizācijas divdesmitās jubilejas gads. Par godu tai nesen asociācijas biedri un sadarbības partneri pulcējās koncertzālē «Valmiera», lai pabūtu kopā un atskatītos uz 20 gados paveikto.

Sava ceļa mērķtiecīgie gājēji

Biedrības dibinātāju godināšana

Ja nebūtu šo drosmīgo cilvēku, kas nebaidījās nostāties pret tolaik pastāvošo sistēmu, Latvijas situācija piena lopkopībā tagad nenoliedzami būtu citāda. 1998. gadā organizācijas dibinātāju pulkā bija 46 fiziskas un juridiskas personas. Jubilejas pasākumā bija pārstāvētas desmit saimniecības: z/s «Rūķi», «Ceriņi», «Gravas», «Tiltgaļi», «Sporas», «Mareņi», «Braslas», «Mazdzērvītes», «Ausmas» un SIA «Zemturi ZS».

Pateicība par 55 gadu darbu nozarē tika izteikta liellopu lineārās vērtēšanas ekspertei Ainai Kaucei.

 

LHA izcilību apbalvošana

Tā šogad notika nevis biedru kopsapulcē, kā ierasts, bet svinīgāk — jubilejas ballē. Kļaviņu ģimenes zemnieku saimniecība «Ceriņi» (Jeru pagasts) saņēma četras izcilību balvas — šajā saimniecībā pagājušajā gadā tika slauktas visražīgākās Holšteinas melnraibās šķirnes govis: Īve ceturtajā laktācijā devusi 21167 kg piena, Šķelme — 20490 kg, Felicita — 19288 kg, Silva savā otrajā laktācijā 19509 kg un Oslo trešajā laktācijā 19141 kg. Arī Holšteinas sarkanraibās šķirnes izslaukuma līdere Zvārta, lai gan dzimusi kaimiņos — zemnieku saimniecībā «Aires», pienu dod «Ceriņos», un viņas septītās laktācijas izslaukums ir 17084 kg. «Ceriņu» govs Tulpe pagājušajā gadā atzīta par mūža ražības izcilnieci — viņa piecu laktāciju garumā devusi jau 122014 kilogramus piena. Vēl Kļaviņu ģimene saņēma apbalvojumu par augstu ganāmpulka vidējo izslaukumu.

Arī Putrāļu ģimene no Smiltenes novada zemnieku saimniecības «Kalējiņi-1», ieguldot lielu darbu, sasniegusi ļoti labus rezultātus — viņu ganāmpulks bijis trešais ražīgākais Latvijā, tajā izaudzētas divas izcili ražīgas Holšteinas melnraibās šķirnes govis — Karamele (20136 kg) un Daugaviņa (19509 kg), Holšteinas sarkanraibā govs Anse (15084 kg), savukārt HM govs Markas saražotā piena tauku un olbaltumvielu summa ir 1378 kilogrami.

Zemnieku saimniecība «Vītoliņi» (Kauguru pagasts), kur saimnieko Rutkovsku ģimene, var lepoties ar augstāko izslaukumu Latvijā 2016./2017. pārraudzības gadā. Vēl viņiem izdevies izaudzēt govi Adeli, kura saņēma pat divas balvas — par ļoti labu ražību (19087 kg piena 5. laktācijā) un par piena tauku un olbaltuma daudzumu. Šīs govs sniegums pierāda, ka Holšteinas melnraibās šķirnes dzīvnieki, ja par tiem labi rūpējas, var būt ne tikai ilgmūžīgi un ražīgi, bet arī dot pienu, ko par ūdeni nenosauksi, jo tauku saturs Adeles pienā ir bijis 4,65 % un olbaltumvielu — 3,04%.

Apbalvoto pulkā bija arī Auces novada zemnieku saimniecība «Dukāti», kur saimnieko Grandbegu ģimene, Janeļu ģimenes saimniecība «Kalnblāķi» (Mazsalaca), kur govs Venta savā trešajā laktācijā devusi 14048 kg piena, no tā 1318 kg veido piena tauki un olbaltumvielas. Mūža ražības izcilnieces izaudzētas Bošu ģimenes zemnieku saimniecībā «Tiltgaļi» (Naukšēnu pagasts) — Glezna ar 120810 kg piena deviņās laktācijās — un Pastaru ģimenes SIA «Pērles A.A.J.» (Ķoņu pagasts) — govs Bella ar 119589 kg piena astoņās laktācijās.

 

Citās nominācijās novērtētie

Nominācijā «Ciltsdarba precizitāte» sveica tās saimniecības, kuru dati tiek reģistrēti Lauksaimniecības datu centra datubāzē tieši vajadzīgajos termiņos. Balvas saņēma zemnieku saimniecība «Robežnieki» no Salacgrīvas novada, «Āres» no Aizkraukles novada un «Lejas Dandēni» no Amatas novada.

Nominācijā «Izaugsme», apbalvojot saimniecības ar vislielāko pirmpieņu izslaukuma pieaugumu, tika sveiktas saimniecības SIA «Vecsiljāņi» no Kokneses novada, «Madaras» no Ogres novada un SIA «Rese» no Durbes novada.

Šogad tika izveidota arī viena jauna nominācija «Mazais cinītis». Tur balvu iegūst saimniecība, kas izcilu rezultātu sasniedz mazā ganāmpulkā. Šogad tika apbalvota bijušā valmierieša Mārtiņa Šēnberga ģimene, kas tagad saimnieko Viesītes novadā, un viņu piecu govju ganāmpulka vidējais izslaukums 2016./2017. pārraudzības gadā bija 10118 kg piena no vienas govs.

Tradicionāli tika pasniegta arī balva «LHA izcilība 2017 — Personība», un šogad to par ieguldījumu Holšteinas šķirnes attīstībā Latvijā saņēma biedrības ilggadējā valdes priekšsēdētāja Ieva Rutkovska.

Jubilejā sveica arī pašus jubilārus, un tā LHA saņēma oficiālu apsveikumu no zemkopības ministra — to pasniedza Zemkopības ministrijas Lauksaimniecības departamenta vadītāja Ilga Līdaka.

Organizāciju sveica arī Lauksaimniecības datu centrs, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs, biedrība «Zemnieku saeima» un daudzi citi, sakot paldies par paveikto un vēlot darba sparu arī turpmāk.

IZCILĪBA. 2016./2017. pārraudzības gada LHA izcilāko darba rezultātu autori. Publicitātes foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
28. Marts, 2018

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 
 
 
 
 

Partneri