20. Jūnijs, 2018
Vārda dienu svin: Rasa, Rasma, Maira

Sapas un Līči: stāsti no cikla «Zudusī Latvija»

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Katram stāstam ir sākums, motīvs, kas pēc tam aizplūst raitā virknējumā vai arī sazarojas negaidītos sižetos. Tas attiecas arī uz «Līču ciema stāstiem», kurus UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas iniciatīvas «Stāstu bibliotēkas» ietvaros Valmieras integrētās bibliotēkas organizētā pasākumā Mūrmuižas «Stallī» sāka stāstīt kuplā pulkā sanākušie Sapās un Līču ciematā dzīvojošie, arī sanatorijā kādreiz strādājošie.

Sapas un Līči: stāsti no cikla «Zudusī Latvija»

Attēlā:

STĀSTU FRAGMENTI. Daži stāstītāji no darba gadiem sanatorijā atcerējās galvenokārt jautrās epizodes.

Ārijas Romanovskas foto

Šos stāstus aizsācis Līčos dzīvojošais Māris Cināts, kurš pirms laiciņa iegriezies Valmieras muzejā interesēties par ciema vēsturi. Kad izrādījies, ka tur ziņu ir pat ļoti maz, viņš Valmieras integrētajā bibliotēkā uzrunājis bibliotekāri Agitu Lapsu apzināt un aicināt kopā ar atmiņu stāstiem vēl vismaz tos, kas kaut ko atceras.

Pasākuma ievaddaļā Valmieras muzeja vēstures nodaļas vadītāja Ingrīda Zīriņa iepazīstināja ar muzeja rīcībā esošajām liecībām par šo vietu un tās apkaimi. Pirmās ir par Sapām. Tur krogs un dzirnavas celtas jau 18. gadsimta 80. gados. Ir pieņēmums, ka Sapas nosaukumu ieguvušas no barona Gustava Krīdenera dēla sievas, kurai viens no daudzajiem vārdiem bijis Sofija. Citus vārdus ieguvušas Kaugurmuižai piederošās pusmuižas, bet šo — Sapas dzirnavas (Sophienmuehle). Šādu pieņēmumu gan tūdaļ sarunas turpinājumā apšaubīja Sapās ilgi dzīvojusī Spodrīte Grudule, kura atradusi ziņas, ka jau 1600. gadā ir bijusi Sapu pārceltuve un Sapu dzirnavas celtas ap 1640. gadu. Vārds sapa esot pat ļoti sens un nozīmējot uzbērumu vai iedobi.

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
6. Februāris, 2013

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Kurš jūsuprāt ir šī gada gaidītākais notikums?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
 

Partneri