22. Marts, 2019
Vārda dienu svin: Tamāra, Dziedra

Saglabās tautas celtniecības paraugu

Reģistrēties, lai varētu balsot
 

Latvijas vēstures materiālu tīmekļa krātuves un novadpētniecības platformas Historia.lv, Gaujas fonda un Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja pārstāvji svētdien organizēja Brantu pagasta Āšķipu klēts sakopšanas un dokumentācijas talku. Talkā piedalījās arī Smiltenes un Brantu pagasta vēstures izpētes entuziasti no Brantu ekoprojekta grupas.

Saglabās tautas celtniecības paraugu

Āšķipu klēts ievērību izpelnījās Historia.lv rīkotajā vecsaimniecību apzināšanas un dokumentēšanas ekspedīcijā šīgada vasarā. Tajā brīdī ēku nebija iespējams kvalitatīvi apsekot, jo tā bija ieaugusi krūmos. Talkas laikā ēku atbrīvojām no apauguma. Tas ļāva secināt, ka tā ir bijusi reljefā veidota divtelpu pagrabklēts ar  lieveni, kuru veido jumta pārkare un to  balstošā  sānsiena un stabu rinda. Ēkai sākotnēji bijis četrslīpju jumts. Klēts dienvidaustrumu galā piebūvēta  pūnīte.

Pasākuma ietvaros tika apvienota Āšķipu klēts apkārtnes sakopšana ar izziņu, pieredzes apmaiņu un izglītošanu. Klēti attīrījām no tai apkārt apaugušajiem krūmiem, kas apdraudēja konstrukciju saglabāšanos, kā arī etnogrāfa Mārtiņa Kuplā vadībā tika fotografēta un uzmērīta ainavā atsegtā ēka.

Tuvākajā laikā plānots apstrādāt klēts fotofiksācijas un uzmērīšanas datus un sagatavot kvalitatīvu Āšķipu klēts dokumentēšanas materiālu. Tādējādi šis tautas celtniecības paraugs tiks saglabāts nākamajām paaudzēm, jo diemžēl pašas klēts mūžs visticamāk nebūs pārāk ilgs.

TALKĀ. Strādājot ar zāģi un piepalīdzot ar lielajām dārza šķērēm, darbs vedas raiti. Valtera Grīviņa foto

Datums, kurā numurā raksts publicēts avīzē:
9. Novembris, 2017

Pilno versiju par maksu ir iespējams aplūkot adresē www.news.lv.

"Liesma" sociālajos tīklos

twitterfacebookfacebook

eLiesma jautā

Vai plānojat piedalīties Eiropas Parlamenta vēlēšanās?:

Ziņu arhīvs

 
 
P O T C P S S
 
 
 
 
1
 
2
 
3
 
4
 
5
 
6
 
7
 
8
 
9
 
10
 
11
 
12
 
13
 
14
 
15
 
16
 
17
 
18
 
19
 
20
 
21
 
22
 
23
 
24
 
25
 
26
 
27
 
28
 
29
 
30
 
31
 

Partneri